Dodana: 9 luty 2018 13:59

Zmodyfikowana: 9 luty 2018 13:59

Fundusze z RPO dla Hajnówki i Grajewa

W tym tygodniu zostały podpisane umowy w ramach RLKS, czyli specjalnego instrumentu w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego skierowanego do lokalnych społeczności.

Ilustracja do artykułu DSCN6480.jpg

Miasto Hajnówka zrealizuje projekt polegający na ochronie bioróżnorodności. Chodzi o ponad 4 ha działki na osiedlu Judzianka. Miasto chce zachować tam naturalny ekosystem w postaci podmokłego drzewostanu z niezdegradowaną glebą, bogatą roślinnością i światem zwierzęcym. Dzięki projektowi powstaną dwa odcinki ścieżki dydaktycznej, służącej edukacji ekologicznej i ekoturystyce. Pierwszy odcinek, o długości ok. 80 metrów, będzie prowadził do torfowiska, będącego dobrym miejscem do obserwacji ptaków. Drugi odcinek, o długości 40 metrów, będzie kierował do siedliska brzeziny bagiennej.

Na całej trasie powstanie kładka z pięcioma przystankami, przy których zostaną zamontowane tablice informacyjne z krótkim opisem siedliska przyrodniczego. Projekt, oprócz ochrony przyrody, ma się przyczynić do promowania postaw ekologicznych wśród mieszkańców Hajnówki oraz turystów.

Wartość przedsięwzięcia to prawie 376 tys. zł. Dotacja z RPO wynosi 288,4 tys. zł.

Z kolei gmina Grajewo otrzymała prawie 100 tys. zł (wartość projektu 235 tys.) na utworzenie przedszkola we wsi Ruda, na bazie istniejącej szkoły. Dotacja z RPO pozwoli przystosować pomieszczenia do potrzeb najmniejszych dzieci. W trzech nowych salach znajdzie się miejsce dla co najmniej 50 przedszkolaków. Dodatkowo, na zatrudnienie mogą liczyć nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

 

facebook