Dodana: 13 luty 2020 16:08

Zmodyfikowana: 13 luty 2020 21:07

Blisko 300 miejsc pracy powstanie w Podlaskiem dzięki dotacjom z RPOWP

Ponad 30 mln zł dofinansowania otrzymają podlascy przedsiębiorcy działający w gminach objętych siecią Natura 2000. Dotacje na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) trafią w sumie do 59 firm. Przedstawiciele 12 z nich odebrali symboliczne czeki z rąk marszałka Artura Kosickiego i Karoliny Perkowskiej, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP, podczas czwartkowej (13.02) konferencji w urzędzie marszałkowskim.

Ilustracja do artykułu Dotacje z RPOWP (14).jpg
  • Konkurs z Działania 1.5 Wspieranie przedsiębiorczości i zatrudnienia w gminach, których rozwój uwarunkowany jest siecią Natura 2000;
  • Ostatecznie wsparcie otrzyma 59 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa podlaskiego;
  • 30,1 mln zł - tyle wynosi łącznie wartość dofinansowania wszystkich projektów z RPOWP.

 W rozstrzygniętym na początku grudnia ub.r. konkursie wnioski złożyło 59 podmiotów. Jednak jego pierwotny budżet pozwalał dofinansować jedynie 32 projekty. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego, alokacja środków finansowych została zwiększona z 17 do 30,1 mln zł. To pozwoliło dofinansować wszystkie projekty.

– Mając taką możliwość jako zarząd województwa, postanowiliśmy to zrobić, tak by dofinansować wszystkie złożone wnioski  – mówił podczas konferencji marszałek Kosicki. – Wiemy, że inwestowanie na obszarze Natura 2000 jest o wiele trudniejsze niż na terenach nie objętych tym programem. Dlatego stworzyliśmy konkurs skierowany do beneficjentów, którzy chcą realizować  projekty na tym  właśnie obszarze.

Pieniądze trafią do firm z 25 gmin, leżących na obszarze Natura 2000: Augustowa, Białowieży, Choroszczy, Czarnej Białostockiej, Dobrzyniewa Dużego, Gib, Goniądza, Gródka, Hajnówki, Janowa, Jeleniewa, Knyszyna, Łap, Łomży, Michałowa, Narewki, Płaskiej, Rutek, Supraśla, Suwałk, Trzciannego, Tykocina, Wasilkowa i Zawad.

Dotacja unijna posłuży przedsiębiorcom do zakupu nowoczesnych urządzeń i zatrudnienia dodatkowych pracowników, dzięki czemu będą mogli rozszerzyć swoją działalność o nowe produkty i usługi. Jedną z największych z tej puli – w wysokości ponad 1 mln zł – otrzymała firma Auto Maniak Serwis.

­– Otrzymane pieniądze przeznaczymy na budowę warsztatu samochodowego ze stacją diagnostyczną i ładowarką do samochodów elektrycznych – mówił Adam Kalenik, właściciel firmy Auto-Maniak. ­– Planujemy także rozszerzenie prowadzonej działalności o regenerację przekładni elektrycznych.

Nowy budynek stacji ma być wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Wartość inwestycji wynosi 3,4 mln zł, dofinansowanie unijne – 1,1 mln zł. Firma zatrudni siedmiu pracowników.

Ciekawy projekt planuje Jurajski Park Dinozaurów w Nadawkach. Jeszcze w tym roku pojawią się tam gigantyczne figury owadów i grzybów.

­­ – Chcemy utworzyć nową trasę wzbogacając w ten sposób naszą ofertę. Prawdopodobnie pierwsze eksponaty przyjadą do nas na przełomie lipca i sierpnia – mówiła Anna Strutyńska, współwłaścicielka firmy.

Dzięki realizacji wszystkich projektów zgłoszonych w konkursie powstanie łącznie ponad 270 miejsc pracy.

Spotkanie było dostępne dla osób niesłyszących i niedosłyszących. W trakcie jego trwania, a jednocześnie podczas transmisji na fb Województwo Podlaskie zostało ono przetłumaczone na język migowy przez Macieja Pastusiaka, pracownika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP). Jest to inicjatywa, poprzez którą UMWP wychodzi naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami.

Małgorzata Sawicka

facebook