Dodana: 15 marzec 2019 14:59

Zmodyfikowana: 15 marzec 2019 14:59

Białystok, Łomża, Suwałki. Wizja rozwoju w Strategii

W jaki sposób samorząd województwa może wspierać rozwój trzech największych miast regionu – o tym rozmawiali przedstawiciele Departamentu Rozwoju Regionalnego z reprezentantami tych samorządów.

Ilustracja do artykułu Spotkanie DRR z przedstawicielami Białegostoku Suwałk i Łomży-05.jpg

– Samorząd województwa pracuje nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. Chcemy, aby uwzględniała ona potrzeby również największych miast regionu. Dlatego czekamy na Państwa opinie, chcemy poznać potrzeby Państwa miast, planowane kierunki rozwoju, przewagi konkurencyjne, ale i bolączki. Tak, aby wypracować i zaplanować najdogodniejsze rozwiązania – powiedziała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.

Dokument strategiczny

Jak podkreśliła dyrektor Sarosiek, zapisy aktualizowanej Strategii będą niezwykle istotne.  Nie jest to bowiem dokument, który po przyjęciu, zostanie odłożony na półkę. To podstawa i baza konstruowania programu regionalnego na kolejną perspektywę finansową.

– Trzeba wspierać ośrodki subregionalne, ponieważ nasze miasta stymulują rozwój całego subregionu – zauważył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Zgodzili się z nim przedstawiciele pozostałych miast. – Tylko wzmacniając nasze miasta możemy zapobiegać migracji młodych ludzi w inne rejony kraju – dodał Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży.

Strategia gotowa w tym roku

To już kolejne spotkanie, wynikające z trwającej właśnie aktualizacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz – na poziomie regionu –  z prac nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego. 25 lutego przedstawiciele samorządu wojewódzkiego spotkali się z reprezentantami Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, 11 lutego –  z przedstawicielami siedmiu średnich miast regionu, tracących funkcje społeczno-gospodarcze (Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Hajnówkę, Łomżę, Sokółkę oraz Zambrów.). Za każdym razem celem spotkania było omówienie problemów, ale i potencjałów związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym tych ośrodków.

Wypracowane rozwiązania znajdą się w aktualizowanej właśnie Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, której projekt będzie konsultowany z mieszkańcami. Prace nad tym dokumentem zakończą się jeszcze w 2019 roku.

blm

facebook