Dodana: 13 czerwiec 2019 06:30

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2019 06:30

Białostocka firma KarT z kolejną dotacją

Już po raz szósty firma KarT uzyskała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego. W środę (12 czerwca br.) prezes firmy Marek Kardasz i Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego podpisali umowę na zakup urządzeń do nowego działu badawczo-rozwojowego przedsiębiorstwa. Dotacja wynosi 1,3 mln zł

Ilustracja do artykułu Dotacja dla firmy KarT (32).JPG

- Mam nadzieję, że nie jest to wasze ostatnie słowo i będziemy się jeszcze widzieć przy podobnych okazjach – zachęcał do korzystania z unijnych funduszy marszałek Artur Kosicki podczas spotkania w siedzibie firmy przy ul. Andersa w Białymstoku i przypomniał, że w ciągu kilku miesięcy, od początku kadencji obecnego zarządu do beneficjentów trafiło już 120 mln zł.

Firma KarT dzięki funduszom z RPO tym razem kupi dwa urządzenia niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w nowo utworzonym dziale firmy.

- Będzie to zaawansowane technologicznie centrum frezarskie do obróbki części metalowych oraz defektoskop, specjalistyczne urządzenie  do badań i wykrywania wad materiałowych – wyjaśniał szef firmy Marek Kardasz. – Pomogą nam w naszych pracach nad nowatorskimi rozwiązaniami w przemyśle i produkcji.

Obecny na spotkaniu Piotr Świętochowski z firmy KarT wyjaśnił, że obecnie firma przygotowuje się do wyzwania, jakim jest przemysł 4.0. – To nieuniknione, chcemy w tym wziąć udział, widzimy, że cały świat ku temu zmierza a nasze rozwiązania całkiem nieźle sobie w tym świecie radzą – mówił podczas spotkania z mediami. Podkreślił przy tym, że wszelkie innowacje i produkty, które wychodzą z firmy powstają w niej od początku do końca: od pomysłu, poprzez koncepcję, projekt, badanie a następnie wdrażanie. – Na co dzień współpracujemy z Politechniką Białostocką i Politechniką Lubelską. Przy innowacyjnych rozwiązaniach, a takie chcemy wdrażać, taka współpraca jest niezbędna – dodał Świętochowski.

Firma KarT działa od 1983 r. Zaczynała w garażu od obróbki metali, następnie poszerzała swoją działalność. Obecnie jej głównymi filarami są mechanika precyzyjna i automatyzacja procesów przemysłowych, a zatrudnienie sięga ok. 70 osób.  Jak wygląda codzienność zakładu mogli na żywo zobaczyć dziennikarze i marszałek Artur Kosicki podczas krótkiej wycieczki po białostockiej firmie: od działu koncepcyjnego przez nowoczesną hale technologiczną.

KarT to też jeden z liderów w wykorzystaniu środków z RPOWP. W ramach obu edycji programu pozyskał ponad 6 mln zł wparcia. W edycji 2014-2020 korzysta z funduszy na badania i rozwój, innowacyjne inwestycje, zastosowanie odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby przedsiębiorstwa czy na udział w targach gospodarczych. Firma skorzystała też z grantu na usługi badawcze, który również jest przyznawany ze środków RPO. 

art

facebook