Dodana: 25 luty 2018 10:26

Zmodyfikowana: 25 luty 2018 10:26

30 mln zł z RPOWP czeka na firmy zajmujące się dystrybucją energii

Do 28 lutego można składać projekty dotyczące budowy i modernizacji sieci przesyłowych po to, by umożliwić przyłączanie jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Możliwa jest też przebudowa lub rozbudowa sieci w zakresie prawidłowego funkcjonowania przyłącza.

Ilustracja do artykułu zywno rpo.JPG

– To pierwszy tego typu konkurs, ponieważ do tej pory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wspieraliśmy głównie inwestycje w instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych – podkreśla wicemarszałek Maciej Żywno. – Powstawały m.in. biogazownie czy farmy fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną. Jednak dynamiczny rozwój OZE, który obserwujemy w Podlaskiem nie idzie w parze z rozwojem sieci przesyłowej ‒ przestarzałej i coraz mniej wydolnej.

Dlatego przygotowanie systemu energetycznego na dalsze zwiększanie w nim udziału OZE jest w naszym województwie niezbędnie. – To nam pomoże w rzeczywistej transformacji z regionu, który jest jedynie odbiorcą energii elektrycznej, w region będący jej producentem – dodaje wicemarszałek Maciej Żywno.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na czerwiec tego roku.        

facebook