Dodana: 9 lipiec 2020 09:04

Zmodyfikowana: 9 lipiec 2020 09:33

Zostań inżynierem. Zmieniaj wszystko

Praca inżyniera jest szczególnie potrzebna w dobie kryzysu. Jest też kluczowa dla biznesu i stabilna. Politechnika Białostocka w swoim najnowszym filmie mówi młodym ludziom: „zmieniaj wszystko” i zachęca do rozwijania swoich pasji.

Ilustracja do artykułu zmieniaj wszystko.jpg

Specjaliści inżynierowie będą w pierwszej piątce najbardziej poszukiwanych przez pracodawców według raportu płacowego Hays Poland 2020, opublikowanego na początku roku. Autorzy raportu wskazują też kompetencje najtrudniejsze do pozyskania wśród pracowników, a więc i najbardziej pożądane - to umiejętności techniczne i cyfrowe.

Jak zauważył prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, mimo pandemii, potwierdziły się dane z raportu i doceniona została rola szczególnie inżynierów. Dodał, że to oni swoją wiedzą techniczną wsparli i nadal wspierają m.in. służby medyczne w walce z wirusem oraz tworzą rozwiązania dla zmieniającej się rzeczywistości. 

Polskie uczelnie techniczne wdrażały rozwiązania już od pierwszych dni pandemii. Politechnika Białostocka udostępniła kamery termowizyjne do pomiaru temperatury ciała m.in. pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii. W oparciu o druk 3D przygotowała ponad 2 tys. przyłbic medycznych oraz 160 różnego typu łączników do masek twarzowych umożliwiających zamontowanie odpowiedniego filtra. Organizowała również zbiórki publiczne. Kilka kolejnych inicjatyw jest w fazie projektów.

Pomimo globalnej pandemii i związanego z nią kryzysu gospodarczego studia techniczne tworzą perspektywy na przyszłą karierę zawodową. Są kierunki, które nawet w czasach globalnego kryzysu dają gwarancję zatrudnienia i stabilnej pracy: automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, informatyka, inżynieria biomedyczna czy biotechnologia. Na uczelniach technicznych w całej Polsce trwa rekrutacja na studia pierwszego stopnia.

- Dziedziny inżynierskie to kierunki twarde. Studiować na nich powinny osoby odważne, kreatywne, otwarte na zmiany i patrzące w przyszłość. Chciałabym, aby wiedzieli o tym i kandydaci na studia. Zostańcie inżynierami. Zmieniajcie wszystko - mówi  dr hab. inż. Marta Kosior - Kazberuk, prof. PB, rektor-elekt Politechniki Białostockiej. 

Na rok akademicki 2020/2021 na studiach stacjonarnych Politechnika Białostocka przygotowała 2081 miejsc. Rejestracja i zapisy w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów potrwają do 13 sierpnia. Szczegóły na www.zmieniajwszystko.pl 

 

źródło/fot.: Politechnika Białostocka

oprac. Cezary Rutkowski

facebook