Dodana: 15 lipiec 2019 14:41

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2019 14:41

Wystawa "Polska nauka w XX-leciu międzywojennym" na Politechnice Białostockiej

Wystawa przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego a dotycząca polskiej nauki i najwybitniejszych naukowców okresu międzywojnia prezentowana jest w Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB.

Fragment wystawy- plansze z wizerunkami polskich naukowców.

Przez najbliższe pięź dni wszyscy chętni maja okazje zobaczyć  m.in. jak wyglądał autor przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi ‒ Ludwik Hirszfeld. Ponadto wśród 52 zaprezentowanych postaci naukowców są również: twórca nowoczesnej kartografii Eugeniusz Romer i autor pierwszych europejskich elektrowni wodnych ‒ Gabriel Narutowicz (pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej), a także konstruktor pierwszego mostu spawanego ‒ Stefan Bryła. Na zdjęciach znaleźli się także: wynalazca peryskopu czołgowego - Rudolf Gundlach, współtwórca walkie-talkie ‒ Henryk Magnuski oraz przedstawiciele Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

Wystawa jest doskonałym pretekstem, by poznać bliżej sylwetki wybitnych polskich naukowców. W XX-leciu międzywojennym Polska mogła poszczycić się nie tylko prężnie odradzającym się życiem akademickim, ale przede wszystkim sukcesami w wielu dziedzinach nauki, od nauk humanistycznych po medycynę i nauki ścisłe. Funkcjonowało wówczas 25 szkół wyższych, w tym wśród szkół publicznych: 5 uniwersytetów i 2 politechniki. Na tych uczelniach kształciło się 48 tys. studentów.

Jest to wystawa mobilna, która zagości na wielu polskich uczelniach. Projekt powstał w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Wystawa "Polska nauka w XX-leciu międzywojennym" jest dostępna na Politechnice Białostockiej do 19 lipca w godzinach 10:00-18:00.

mat. org/opr.art

 

facebook