Dodana: 1 sierpień 2019 12:30

Zmodyfikowana: 1 sierpień 2019 12:30

Uniwersytet w Białymstoku w gronie partnerów Wirtualnej Katedry Prawa i Etyki

Wirtualna Katedra Etyki i Prawa zrzesza uczelnie i instytucje, których praktyka naukowa obejmuje obszary sztucznej inteligencji. Jej podstawowym celem będzie doradzanie i proponowanie rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. W środę (31 lipca) stosowny dokument powołujący wirtualną katedrę podpisał w swoim resorcie Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji wraz z przedstawicielami uczelni, w tym m.in. Uniwersytetu w Białymstoku.

Na zdjęciu od lewej - dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB oraz prof. Ewa M. Guzik-Makaruk z Wydziału Prawa UwB.

Partnerem z ramienia UwB będzie Międzynarodowe Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych działające przy Wydziale Prawa UwB. Porozumienie w imieniu MCBiEK podpisała w ministerstwie prof. dr hab. Ewa M. Guzik-Makaruk – zastępca dyrektora Centrum. Dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB, sekretarz naukowy ds. współpracy z państwami zachodnimi MCBiEK, został powołany do Rady Katedry.

Podstawowym celem Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa będzie doradzanie i proponowanie rządowi działań wspierających rozwój i stosowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Oprócz monitoringu i badań, jej zadaniami będą również proponowanie zmian prawnych dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości oraz wydawanie wytycznych z zakresu etyki.

 Międzynarodowe Centrum Badań i Ekspertyz Kryminologicznych jest jedynym partnerem odpowiedzialnym za opracowanie prawnokarnych i kryminologicznych aspektów funkcjonowania sztucznej inteligencji i automatyzacji.

 Więcej o porozumieniu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. 

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

mat. UwB/red.art

facebook