Dodana: 18 marzec 2021 10:34

Zmodyfikowana: 18 marzec 2021 10:42

Uniwersytet w Białymstoku ponownie uzyskał kartę Erasmusa

UwB otrzymało Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (Erasmus Charter for Higher Education), zwana kartą ECHE, w ramach kolejnej edycji programu na lata 2021-2027. To dzięki niej studenci i pracownicy największej podlaskiej uczelni nadal będą mogli m.in. wyjeżdżać na studia, praktyki czy wykłady.

Budynek Uniwersytetu w Białymstoku

- Złożony przez nas wniosek został wysoko oceniony przez Komisję Europejską. Posiadanie karty ECHE jest niezbędnym warunkiem udziału uczelni w projektach z zakresu mobilności edukacyjnej. Dzięki niej możemy ubiegać się o fundusze na wyjazdy stypendialne studentów i pracowników oraz o udział w projektach edukacyjnych – mówi Anna Maj, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Uczelnia uczestniczy w programie Erasmus+ od 1999 roku. Dzięki temu jej studenci mogą wyjeżdżać na studia i praktyki zagraniczne do wszystkich krajów Unii Europejskiej i spędzić jeden semestr lub rok na uczelni, z którą UwB ma podpisaną umowę. Wybór jest naprawdę duży. Uniwersytet w Białymstoku ma podpisanych 297 umów z 204 uczelniami.

To nie wszystko. W ramach Erasmus+ uczelnia współpracuje również z krajami spoza UE. To Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Ekwador, Gruzja, Indie, Japonia, Kanada, Kirgistan, Kolumbia, Korea Płd., Kosowo, Maroko, Meksyk, Rosja, Serbia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Ukraina, Uzbekistan oraz Wietnam.

Na wyjazdy w ramach Erasmus + decyduje się rocznie średnio 100 studentów UwB. Najczęściej wybierane kierunki to Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Belgia.

- Pomimo, iż pandemia spowodowała spadek liczby wyjazdów, to wciąż sporo studentów zdecydowało się na udział w programie – dodaje Anna Maj.

Nie zmniejszyła się natomiast liczba studentów, którzy dzięki Erasmusowi przyjeżdżają na UwB. Rocznie jest to ok. 70 osób, najwięcej z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Turcji, a ostatnio również z Francji.

Obecnie w ramach programu Erasmus+ trwa rekrutacja studentów na rok akademicki 2021/2022. Powinna zakończyć się w drugiej połowie kwietnia.

Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE) określa ogólne ramy jakości działań, jakie instytucja szkolnictwa wyższego może przeprowadzić w ramach programu Erasmus+. Jej posiadanie jest warunkiem, jaki muszą spełnić wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego z państw biorących udział w programie, które pragną uczestniczyć w realizowanych w jego ramach projektach. Dotyczą one przede wszystkim mobilności edukacyjnej lub współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

oprac. Paulina Dulewicz

red.: Cezary Rutkowski

fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook