Dodana: 4 luty 2020 09:23

Zmodyfikowana: 4 luty 2020 12:17

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku świętuje 70. rocznicę powstania

30 tys. absolwentów, 800 nauczycieli akademickich, 16 kierunków badawczych – to tylko część dorobku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). W poniedziałek (03.01) przypadał dokładny jubileusz założenia uczelni, podczas konferencji przedstawiono plan uroczystości, które trwać będą przez cały rok.

Ilustracja do artykułu med2.jpg

– W tym roku świętujemy wspaniały jubileusz 70-lecia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. To doskonała okazja, aby na bazie szacunku do tradycji, czerpać z dziedzictwa ojców założycieli naszej Alma Mater i z odwagą patrzeć w przyszłość – napisał w specjalnym, jubileuszowym liście prof. dr hab. Adam Krętowski, rektor uczelni i dodał: – Dumą napawa nas fakt, że blisko 30 tys. absolwentów AMB, UMB rozproszonych po całym świecie realizuje się w pracy na rzecz ochrony zdrowia. Są ambasadorami Uczelni, miasta, regionu i całej Polski. Swoimi kompetencjami i zaangażowaniem świadczą o wysokim poziomie nauczania.

Wśród planowanych jubileuszowych wydarzeń  m.in. plebiscyt społeczności akademickiej na nazwę budynku przy ul. Mickiewicza (dawna oranżeria), quiz wiedzy o Uniwersytecie Medycznym, czy mural na budynku Centrum Badań Innowacyjnych. Latem Narodowy Bank Polski zapowiada wydanie okolicznościowej monety, a w Pałacu Branickich, gdzie mieści się UMB, powstanie specjalna sala dedykowana absolwentom, która będzie nosić nazwę auli alumnów.

Główne obchody jubileuszowe planowane są w październiku, wówczas odbędzie się m.in. międzynarodowy zjazd absolwentów UMB.

Szczegóły kalendarza wydarzeń rocznicowych na specjalnej stronie – link do strony.

ms

fot. UMB

 

***

3 lutego 1950 r. powstała Akademia Lekarska, która po miesiącu zmieniła nazwę na Akademię Medyczną. Uczelnia posiadała wówczas jeden Wydział – Lekarski. Uczelniany kampus zlokalizowano w samym centrum miasta. Główną siedzibą Akademii został Pałac Branickich. Uczelnia, pod nazwą Akademia Medyczna, funkcjonowała do 2008 r., a od tamtego czasu to Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB). Kształci przyszłych lekarzy czy pielęgniarki. Prowadzi też dwa szpitale kliniczne: Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK), gdzie leczeni są dorośli i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK).  UMB należy do najlepszych uczelni badawczych w Polsce. W ostatnim konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” zajęła jedenaste miejsce w dwudziestce najlepszych.

facebook