Dodana: 30 czerwiec 2020 13:37

Zmodyfikowana: 30 czerwiec 2020 13:37

Umowa intencyjna o współpracy między PB, a Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku

Praktyki studenckie, kształcenie specjalistów, wspólne badania i granty. Politechnika Białostocka (PB) i Okręgowy Urząd Miar (OUM) w Białymstoku podpisały we wtorek (30.06) umowę intencyjną o współpracy.

Ilustracja do artykułu PODPISANIE_UMOWY_URZAD_MIAR_PB_CZERWIEC_30_2020 (12).jpg

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek uczelnię techniczną bez metrologii. Każdy eksperyment wymaga pomiaru. Dlatego bardzo się cieszę, że doszło do tego porozumienia – powiedział prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej przed podpisaniem umowy.

Porozumienie zakłada m.in. przyjmowanie przez OUM studentów PB na praktyki, prowadzenie wspólnych badań czy popularyzowanie wiedzy w obszarze metrologii.

Jak podkreślił prof. dr hab. inż. Radosław Wiśniewski, prezes Głównego Urzędu Miar, ta intensywna współpraca ma być nie tylko w części badawczo-rozwojowej, ale również w praktycznej.

Porozumienie otwiera płaszczyznę, której brakowało, płaszczyznę współpracy z nauką, a w dalszej perspektywie będzie to współpraca z przemysłem, bo przecież nasze działania powinny być ukierunkowane na wspieranie przemysłu – dodał Mirosław Wnorowski, p.o. Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku.

Pierwsze wspólne przedsięwzięcia będą miały miejsce jesienią i w przyszłym roku. Przedstawiciele instytucji przygotowali konkurs dla szkół ponadpodstawowych, a razem ze studentami będą pracować nad automatyzacją i informatyzacją stanowisk pomiarowych.

Jak wyjaśniał Mirosław Wnorowski, chodzi o to, aby stanowiska dzięki pomocy studentów i naukowców z Politechniki Białostockiej (PB) były dokładniejsze i bardziej nowoczesne.

Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku to najmłodszy w Polsce ośrodek Głównego Urzędu Miar – działa od stycznia 2019 roku. Umowa intencyjna z PB jest pierwszą tego typu podpisaną przez białostocki OUM.

 

źródło/fot.:  Rzecznik Politechniki Białostockiej

oprac. Cezary Rutkowski

facebook