Dodana: 2 grudzień 2020 11:41

Zmodyfikowana: 2 grudzień 2020 15:20

Święto Politechniki Białostockiej

Tegoroczne Święto Politechniki Białostockiej odbywa się od 1 do 4 grudnia w zmienionej formule - bez wręczania medali i odznaczeń, ale z wirtualną prezentacją nowej jednostki. Na Politechnice Białostockiej powstaje wyjątkowe miejsce, które przybliży historię, tradycje akademickie oraz osiągnięcia największej uczelni technicznej regionu północno-wschodniej Polski.

Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

- Święto Politechniki Białostockiej ma przypominać nam przede wszystkim o celach, które przyświecały założycielom naszej uczelni, czyli kształceniu kadr inżynierskich dla regionu. I robimy to od przeszło 70 lat! Jestem przekonana, że kolejne rozdziały historii Politechniki Białostockiej wypełnimy dobrymi wzorcami, pasją i ambitnymi osiągnięciami – mówi rektor uczelni, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB w swoim wystąpieniu z okazji tegorocznego Święta Politechniki Białostockiej

49 pracowników Politechniki Białostockiej otrzymało w tym roku odznaczenia państwowe: Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Z kolei 20 nauczycielom akademickim przyznano medale Komisji Edukacji Narodowej. „To ludzie, którzy budują nasz wizerunek i ubogacają naszą społeczność” – podkreśla rektor PB. Wręczanie nagród i odznaczeń przez wojewodę i kuratora oświaty było dotąd głównym elementem obchodów święta uczelni. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną, odbędzie się w najbliższym możliwym terminie, po zniesieniu ograniczeń i restrykcji w organizacji imprez, spotkań oraz zgromadzeń.

Z władzami uczelni spotkają się doktorzy i doktorzy habilitowani – to 22 osoby, które swoje awanse naukowe uzyskały na mocy tegorocznych uchwał Rad Dyscyplin Naukowych oraz Senatu PB. Z zachowaniem reżimu sanitarnego, 3 grudnia, złożą ślubowania, odbiorą gratulacje oraz dyplomy.

Po raz pierwszy uczelnia prezentuje wnętrza Centrum Historii Politechniki Białostockiej. W dawnej Sali Senatu na terenie Wydziału Mechanicznego powstaje uczelniane muzeum, o którego założeniach i eksponatach opowiada w okolicznościowym filmie dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Centrum Historii PB. Na ekspozycje złoży się szereg urządzeń i maszyn, którymi posługiwali się inżynierowie na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat. Będą także elementy interaktywne i pamiątki związane ze współczesną historią uczelni, jak łazik marsjański, który rozsławił Politechnikę Białostocką.

- Mam nadzieję, że podwoje uczelnianego muzeum otworzymy wiosną przyszłego roku i wówczas będzie można zwiedzić całość ekspozycji – podkreśla dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Centrum Historii PB.

71 rocznica utworzenia Politechniki Białostockiej

Święto Politechniki Białostockiej zostało ustanowione przez Senat PB na pamiątkę wydanej 1 grudnia 1949 r. zgody ówczesnego Ministerstwa Oświaty na utworzenie Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Białymstoku. To pierwszy oficjalny dokument, na podstawie którego rozpoczęto w Białymstoku kształcenie inżynierów na poziomie wyższym. Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska po roku funkcjonowania została upaństwowiona i przemianowana na Wieczorową Szkołę Inżynierską. Po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia studiów dziennych, w 1964 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy – na Wyższą Szkołę Inżynierską. W 1974 roku uczelnia zyskała rangę akademicką i od tej pory funkcjonuje pod nazwą Politechnika Białostocka. 

Obecnie na naszej uczelni kształci się ponad 7 tysięcy studentów, pracuje 640 nauczycieli akademickich, funkcjonuje Szkoła Doktorska. Politechnika Białostocka posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 8 dyscyplinach naukowych oraz stopnia doktora habilitowanego – w 5 dyscyplinach.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną oficjalne wręczenie oraz przekazanie gratulacji odznaczonym pracownikom odbędzie się w najbliższym możliwym terminie, po zniesieniu ograniczeń i restrykcji w organizacji imprez, spotkań oraz zgromadzeń. Lista odznaczonych znajduje się w załączeniu.

źródło: Politecznika Białostocka

oprac.: Paulina Dulewicz

Zamieszczone filmy pochodzą od podmiotu zewnętrznego. Materiały będące w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nie zostały przez niego, ani na jego rzecz wytworzone, ani nabyte. W związku z tym nie stosuje się do nich przepisów Ustawy dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook