Dodana: 14 maj 2019 10:20

Zmodyfikowana: 14 maj 2019 10:20

SumoMasters znów na podium!

Po sukcesie na Łotwie i w polskim Krasiejowe, drugie i trzecie miejsce na zawodach w Rumunii. Drużyna SumoMasters z Politechniki Białostockiej wróciła z medalami z międzynarodowych zawodach robotycznych BattleLab Robotica 2019 odbywających się w Cluj Napoca (11 maja).

Uczestnicy zawodów przy biało-czarnym ringu, na którym walczą roboty sumo

Do Rumunii pojechali członkowie Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego: Marcin Dziubek, Łukasz Kotarski oraz Michał Falkowski. Ekipa wystartowała w konkurencji MegaSumo z czterema robotami: Masakrator, Speedster, ACE i Javelin.

Po walkach w fazach grupowych do ¼ finału przeszły wszystkie cztery roboty drużyny Sumomasters oraz dwa roboty rumuńskiego teamu Flex i dwa z Uniwersytetu w Cluj. Po ciężkich walkach, w finale trzecie miejsce zdobył robot Ace, natomiast Javelin przegrał z robotem Cheetah, zdobywając drugie miejsce. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca, jest kolejne - czwarte już, zaproszenie do Japonii na prestiżowe zawody All Japan Robot-Sumo Tournament.

4 maja na zawodach robotycznych Jurabot 2019 w Krasiejowie całe podium zajęły roboty drużyny SumoMasters. Tydzień wcześniej 27 kwietnia,  reprezentanci Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego PB zdeklasowali także konkurencję.
- To roboty, które toczą walki na zasadach prawdziwego sumo. Trzeba wypchnąć przeciwnika poza ring. Walki toczą się na matach o średnicy półtora metra, wykonanych ze stali magnetycznej.  Roboty zamontowane mają specjalne magnesy i czujniki wykrywające przeciwnika - mówi Marcin Dziubek z SumoMasters. Wśród studentów są osoby odpowiedzialne za mechanikę, elektroniką i programowanie.

- Nie są to roboty sterowane, to pojazdy autonomiczne, wcześniej programowane. Warto dodać, że 80 procent konstrukcji robota to autorskie pomysły studentów. Koszt robota to nawet 30-40 tysięcy złotych  - podkreśla  dr inż. Rafał Grądzki - opiekun koła naukowego.

mat. PB

facebook