Dodana: 20 styczeń 2020 13:24

Zmodyfikowana: 20 styczeń 2020 13:24

Studenci Wydziału Mechanicznego PB ze stypendiami ministra

Minister nauki i szkolnictwa wyższego spośród ponad tysiąca wniosków wyłonił grupę 488 studentów, którym przyznał jednorazowe stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Wśród wyróżnionych są dwaj studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Jakub Czygier i Piotr Tomaszuk. Obaj studiują automatykę i robotykę, i pracują przy konstruowaniu analogów łazików marsjańskich w Kole Naukowym Robotyków tworząc Argo Team.

Ilustracja do artykułu Drużyna Argo i opiekun.jpg

Kandydatury studentów z całej Polski ocenił zespół ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki. Brane były pod uwagę osiągnięcia uzyskane do 30 września 2019 r.
 
Jakub Czykier pracuje nad systemami autonomicznymi, opracowując układ sterowania oparty o analizę obrazu przekazywanego z kamer pokładowych zamontowanych na analogu łazika marsjańskiego. Jako kierownik sekcji programistów w zespole Argo, nadzoruje również pracę nad systemem sterowania zdalnego robotem. Wraz zespołem zdobył laury na prestiżowych zawodach łazików marsjańskich w kraju i na świecie (II miejsce na Canadian International Rover Challenge 2018 organizowanych w prowincji Alberta w Kanadzie oraz IV miejsce na European Rover Challenge organizowanych w Starachowicach). System wizyjny zamontowany na platformie testowej ARGO mini zajął II miejsce w zawodach Robochallenge w Bukareszcie. 

Piotr Tomaszuk pracował przy budowie analogu łazika marsjańskiego RED i wraz z drużyną wziął udział w zawodach University Rover Challenge 2016 w Stanach Zjednoczonych. Z czasem objął kierownictwo w dziale elektroników. Samodzielnie opracował układy sterujące do prototypów oraz ostatecznej wersji robota Argo. Wraz z drużyną sięgnął po laury na zawodach analogów łazików marsjańskich zdobywając: IV miejsce na zawodach European Rover Challenge 2018 w Starachowicach, II miejsce w Canadian International Rover Challenge 2018 w Kanadzie, V miejsce na zawodach European Rover Challenge 2016 w Jasionce k. Rzeszowa i VII miejsce w University Rover Challenge 2016 w USA. Piotr Tomaszuk został również doceniany przez fundację TECHNOTALENTY - zdobył pierwsze miejsce i główną nagrodę w konkursie Technotalenty 2015 w kategorii Technika za projekt automatycznie sterowanej wycinarki plazmowej oraz wyróżnienie za projekt kamizelki poprawiającej widoczność rowerzystów na drodze "See me" (w kategorii Biznes).

 
Dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, opiekun naukowy projektu Argo: - Nie można uciec od stwierdzenia, że w przypadku Jakuba Czygiera mamy do czynienia ze studentem wybitnym, a potencjał jaki w nim drzemie, może być w dalszym ciągu rozwijany, dzięki jego pracowitości i zaangażowaniu w każdą rzecz, której się podejmuje. Natomiast Piotr Tomaszuk jest wybitnie uzdolnionym elektronikiem, którego wiedza i umiejętności są nie tylko ogromnym wsparciem dla zespołu budującego analogi łazików marsjańskich, z jego ekspertyz korzystają niekiedy nawet doktorzy. Tacy studenci, jak Pan Tomaszuk, są zdolni do osiągnięcia każdego z założonych przez siebie celów, a jestem tego pewien, że on mierzy wysoko.

W tym roku akademickim wysokość stypendium ministra dla studentów została zwiększona do 17 tysięcy zł.

Warto przy tym dodać, że Jakub Czygier i Piotr Tomaszuk zdobyli stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia także w roku akademickim 2018/2019, a Piotr też w roku akademickim 2016/2017.

za: Politechnika Białostocka

facebook