Dodana: 24 listopad 2016 09:20

Zmodyfikowana: 24 listopad 2016 09:20

Studenci w Białymstoku będą tworzyć biometryczne zabezpieczenia

1234 to jeden z najpopularniejszych haseł, ustanawianych przez właścicieli kart płatniczych czy dostępu do sieci. Najczęściej wybieramy proste ciągi cyfr, które jak okazuje się są bardzo przewidywalne. Statystycznie najwięcej jest tych zaczynających się od cyfry 19. Alternatywą do hasłowego zabezpieczania danych są systemy biometryczne: gwarantujące wyłączną dostępność właścicielowi. Jakie to piękne: nic nie trzeba pamiętać, wystarczy tylko być! Niewielu wie, że zaawansowane techniki biometryczne tworzone są w Polsce, a w najbliższym czasie będą i w Białymstoku. Politechnika zbuduje nowe laboratorium z grantu Motorola Solutions.

Ilustracja do artykułu S_wykład o biometrii na PB - profesor Saeed.jpg

W Polsce Motorola Foundation od 17-tu lat wspiera edukację studentów w zakresie istotnych społecznie aplikacji i rozwiązań. W tym roku z jej ramienia przekazano niemal pół miliona złotych, które trafiły do szkół wyższych działających na terenie Polski, a także organizacji społecznych. Jeden z nich umożliwi wybudowanie laboratorium biometrycznego na Wydziale Informatyki, na Politechnice Białostockiej. „Chcemy rozszerzyć wiedzę naszych studentów na temat biometrycznego zabezpieczania dostępu. W tym celu planujemy budowę nowego laboratorium i profilowany kurs.” – mówi prof. Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej.

Badania nad biometrią prowadzone są w Polsce od wielu lat, tutaj też produkowane są biometryczne systemy zabezpieczeń wykorzystywane zarówno w nowych technologiach (np. głosowe systemy zabezpieczeń banków i telefonów, komputerów), ale i w służbie ludzkiego życia. Dane biometryczne pozwalają na określenie nieprawidłowości pracy narządów ruchu i wczesne wykrycie choroby Alzheimera. Zwiększają także bezpieczeństwo i skuteczność pracy służb ratunkowych. Ciekawostką jest, że właśnie w polskim centrum badawczym Motorola Solutions tworzone są m.in. rozwiązania biometryczne, które śledzą parametry życiowe strażaków czy policjantów. Taki system połączony z GPS pozwala na odnalezienie zaginionego pod gruzami strażaka, czy wszczęcie akcji ratunkowej policjanta uczestniczącego w niebezpiecznym zdarzeniu. Produkty firmy ratują życie pracownikom sektora bezpieczeństwa na całym świecie.

Twoje ID Biometria jest metodą mierzenia zestawu cech biologicznych, które posiadamy niemal od urodzenia, a które dają pewność co do ich niepowtarzalności. Dzięki niej zidentyfikować można m.in. układ linii papilarnych, cechy twarzy, wzorzec naczyń krwionośnych siatkówki oka, ale także układ żył na dłoni lub palcu, czy też rozkład temperatur na twarzy. „Badaniu mogą podlegać również cechy behawioralne, czyli te związane z indywidualnym zachowaniem jednostki, jak odręczny podpis, sposób mówienia czy chodzenia, a nawet styl pisania na klawiaturze komputera.” – mówi profesor Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej, który uzyskał dofinansowanie z Motorola Solutions Foundation na budowę laboratorium biometrycznego. Różne są zastosowania metod biometrycznych i taka jest też ich skuteczność: w niektórych błąd trafia się w jednym na 50, na 500, a nawet na 10 milionów przypadków. Naukowcy dowodzą, że największą skuteczność ma metoda oparta na trzech parametrach: rysach twarzy, modulacji głosu i liniach papilarnych. Mierzenie tych cech pozwala rozpoznawać poszczególnych ludzi, a w połączeniu z nowoczesnymi aplikacjami daje możliwość dostępu lub jego braku do miejsc, sieci, danych i urządzeń.

Na podst mat.pras.firmy
(opr.mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook