Dodana: 4 grudzień 2017 09:52

Zmodyfikowana: 4 grudzień 2017 09:55

Studenci Politechniki Białostockiej nagrodzeni w Technotalentach 2017

Projekt inteligentnego systemu powiadomień oraz specjalna dostawka do wózka inwalidzkiego zdobyły główne nagrody w konkursie Technotalent 2017. Już po raz czwarty Fundacja Technotalenty oraz wspierające ją instytucje ze świata nauki i biznesu wyróżniły najbardziej innowacyjne pomysły młodych wynalazców z Podlasia. Gala finałowa odbyła się w piątek, 1 grudnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W uroczystościach wziął udział m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński

Ilustracja do artykułu 2017_12_01-Technotalent-PB-14.JPG

Tegoroczna rywalizacja Technotalentów odbywała się w aż siedmiu kategoriach konkursowych. Oprócz dwóch nowych kategorii, czyli Technotalentu Uniwersytetu w Białymstoku oraz Technotalentu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, we wszystkich startowały zespoły studenckie z Politechniki Białostockiej. Nasi reprezentanci walczyli o nagrody zarówno w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, jak i w kategorii Biznes, Wyzwanie społeczne, Technika oraz Inspiracje.

 

Otwierając ceremonię wręczenia nagród dr Jolanta Koszelew, Prezes Zarządu Fundacji Technotalenty i wykładowca Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej podkreślała: Nasz konkurs ma bardzo dobrą rękę do odkrywania talentów. Głośno jest w zasadzie o wszystkich laureatach i finalistach ubiegłorocznych edycji. Ich projekty znane są nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Termin gali Technotalent 2017 zbiegł się w czasie z oficjalną premierą robota Photon i jego debiutem na rynku. A przypomnę, że pierwszy raz o tym projekcie usłyszeliśmy podczas konkursu Technotalent 2014. Jestem przekonana, że podobnie będzie z obecnymi laureatami. Konkurs nie kończy się bowiem na tej scenie. Tak naprawdę zaczyna się od rozmów i wydarzeń, które odbędą się po konkursie. Ta droga, która zaczyna się w finale Technotalentów, będzie owocowała dalszym rozwojem projektu. Tego wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu serdecznie życzę.

 

A walczyć było o co. W każdej z kategorii konkursowej można było zdobyć od 3 do 10 tysięcy złotych, wsparcie merytoryczne oraz nagrody specjalne, m.in. 6-miesięczny okres wynajmu biura w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym i doradztwo ekspertów Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

 

Nagrodę główną w kategorii Biznes zdobyli twórcy “Animy”: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz i Michał Jaszczuk. Anima jest designerskim urządzeniem elektronicznym, działającym w oparciu o technologię Bluetooth. Jego główną funkcjonalnością jest dostarczanie wiadomości lub przypomnień na telefon użytkownika w momencie zbliżenia się do urządzenia. W ten sposób urządzenie przekazuje wiadomości np. współlokatorom. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: dr inż. Marcin Czajkowski, dr inż. Krzysztof Jurczuk i mgr inż. Daniel Reska za system IT “Big Data Mining for Healthcare”. Ich projekt zakłada stworzenie wielofunkcyjnego systemu, który będzie gromadził a następnie inteligentnie przetwarzał dane: kliniczne, obrazowe oraz omiczne (np. genetyczne). Ponadto system będzie gromadził wiedzę ekspercką oraz korzystał z publikacji oraz baz publicznych. Dzięki temu będzie mógł wspierać lekarzy w profilaktyce, procesie diagnostycznym pacjenta oraz terapii osób zagrożonych lub już chorujących na konkretną chorobę onkologiczną. “Big Data Mining for Healthcare” otrzymała też nagrodę specjalną, czyli ufundowany przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny półroczny okres wynajmu biura w BPN-T.

 

Fundatorem nagrody głównej w wysokości 5 tys. złotych w kategorii Biznes był Narodowy Bank Polski. Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w BiałymstokuKrzysztof Ryczko, przewodniczący Kapituły oceniającej wnioski w tej kategorii tłumaczył, że celem jurorów było nagrodzenie projektu o najwyższych szansach na komercjalizację. I faktycznie tak jest. Twórcy Animy przyznali, że na kilka dni przed uroczystością zawarli umowę na przedwdrożeniowe finansowanie ich projektu: Mamy gotowy prototyp urządzenia, ale potrzebujemy środków na to, żeby zacząć produkować go seryjnie. Umowa, którą podpisaliśmy z Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej pozwoli osiągnąć ten cel.

 

W kategorii Technika triumfował projekt “HERMES” rozwijany przez studentów Wydziału Mechanicznego PB: Huberta Gudalewskiego, Annę Danowską, Gustawa Antypiuka i Michała Petelskiego, pod kierunkiem dr. hab. inż. Jarosława Siduna. Studenci otrzymali czek na 10 tys. złotych ufundowany przez Izbę Przemysłowo-Handlową. Hubert Gudalewski mówił: To niestety może się okazać za mało, ale pozwoli pokryć dużą część kwoty, którą musimy wydać przede wszystkim na zakup licencji oprogramowania inżynierskiego lub też na budowę kompletnego prototypu. Jeszcze trudno powiedzieć na co zdecydujemy się przeznaczyć wygraną. Ale na pewno zainwestujemy ją w rozwój projektu. Mieliśmy w zespole podzielone zdania na temat tego, w której kategorii konkursu powinniśmy się znaleźć. Część uważała, że Hermes odpowiada na “Wyzwania społeczne”, większość uznała jednak, że projekt odpowiada bardziej kategorii “Technika”… w końcu wywodzimy się z Wydziału Mechanicznego. Dostawka do wózka inwalidzkiego zmieniająca go w napędzany elektrycznie trójkołowy pojazd powstała dzięki zaangażowaniu studentów kierunku inżynieria biomedyczna pracujących w Studenckim Kole Naukowym ORTHOS. Warto dodać, że na portalu polakpotrafi.pl trwa zbiórka funduszy na rozwój projektu.

 

W kolejnej kategorii konkursowej “Wyzwanie Społeczne” wyróżniono twórców “MINDHAND – projektu bionicznej protezy ręki”: Sławomira Grycuka (student Wydziału Mechanicznego), Pawła Antoniuka (WI), Iwonę Gruszczyńską (WM), Ewelinę Antoniuk (WA), Łukasza Boguszewskiego (WE).

 

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej wpłynęło 45 zgłoszeń innowacyjnych projektów. Stawką było 5 tysięcy złotych ufundowanych przez Rektora PB.

 

Dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich mówił, że członkowie kapituły nie mieli łatwego zadania: Zdania były podzielone, ale sądzę, że konkluzja – w postaci ostatecznego wyboru laureata – okazała się trafna. Trudno jest zważyć rangę, kiedy wszystkie projekty finałowe są bardzo dobre. O wyborze laureata zadecydowały: stopień zaawansowania i możliwości wdrożenia. Ważnym elementem okazał się także koszt owego wdrożenia, nie tyle w wymiarze finansowym, co, kiedy i jak szybko można to zrealizować. Poszukiwaliśmy komplementarnych przedsięwzięć. Istotne również było to, jak projekt przedstawiają jego twórcy oraz etap jego zaawansowania technologicznego, a także w wymiarze biznesowym. Dzisiaj najlepsza idea może polec, jeśli nie uda się jej wcielić w życie.

 

Kapituła kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej zdecydowała w tym roku o przyznaniu dwóch wyróżnień i nagrody głównej.

 

Laureatem drugiego wyróżnienia został “Mindhand – projekt bionicznej protezy ręki”. Proteza jest sterowana przy pomocy sygnału EMG pochodzącego z kikuta kończyny, umożliwiając normalne funkcjonowanie niepełnosprawnych w życiu codziennym. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów. Miopotencjalny sygnał z mięśni jest odbierany, a następnie wysyłany do sterownika, który odpowiada za analizę sygnału oraz pracę napędów ruchomych części ręki.

 

Pierwsze wyróżnienie otrzymał projekt “Big Data Mining for Healthcare”, który na początku był rozwijany w ramach grantu naukowego. Udział w konkursie był dla nas ciekawą przygodą i próbą planowania biznesu – mówili dr inż. Marcin Czajkowski i dr inż. Krzysztof Jurczuk. Projekt Big Data ma być docelowo skomercjalizowany, chcieliśmy więc podszkolić się z tworzenia, czy też planowania biznesu, zobaczyć, jaki będzie odbiór przedsiębiorców oraz innych środowisk. Tak naprawdę była to pierwsza tego typu prezentacja naszego projektu i chcieliśmy przetestować reakcję i odzew odbiorców. Jesteśmy bardzo zadowoleni…

 

Tytuł Technotalent Politechniki Białostockiej zdobyli twórcy Animy. Dr inż. Maciej Kopczyński z Wydziału Informatyki jest mentorem biznesowym ekip studenckich Anima oraz Confee, które startowały w konkursie Technotalenty, a w tej chwili przekuwają swoje pomysły w komercyjne przedsięwzięcia: Można doliczyć się już trzech takich projektów: pierwszym jest Rift Cat, drugim – Photon, trzecim – Anima, która mam nadzieję, nabierze podobnego rozpędu co pozostałe projekty. Na pewno z każdym rokiem zwiększają się wszelkie szanse biznesowe, to z tego względu, że wszyscy się uczymy, nabieramy nowych doświadczeń pracując przy tych projektach, wyciągając już nie książkowe, aleczysto praktyczne doświadczenia. Życzylibyśmy sobie wszyscy, żeby tego typu projektów było z roku na rok coraz więcej – z podobnym potencjałem wdrożeniowym, z podobnym potencjałem biznesowym.

 

-My potrzebujemy utalentowanych ludzi z kreatywnymi pomysłami, ale pamiętajmy, że młodzi ludzie potrzebują sukcesu. Również w tym upatruję powodzenie tego konkursu – mówił podczas gali Prorektor ds. Rozwoju PB prof. Roman Kaczyński i zapowiedział dalsze zaangażowanie Uczelni w działania Fundacji Technotalenty oraz udział w konkursie promującym innowacyjne projekty młodych wynalazców.

źródło: rzecznik PB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook