Dodana: 26 październik 2015 10:04

Zmodyfikowana: 26 październik 2015 10:04

Strategie uwodzenia. Warsztaty edukacyjno-filozoficzne towarzyszące operze „CARMEN” G. Bizeta

Dzieło George'a Bizeta, największe osiągnięcie opery francuskiej XIX wieku, było pierwszą we Francji operą realistyczną i od razu wywołało skandal obyczajowy, który trudno nam zrozumieć w roku 2015. Żywiołowość, temperament, pasja muzyki jest jednak ponadczasowa a historia pięknej Carmen pod romantyczną sukienką odsłania żywe przecież pragnienie pożądania i bycia pożądanym. Habanera Carmen, pieśń wolnej miłości, będzie podczas warsztatów punktem wyjścia do rozpoznania strategii uwodzenia jako sztuki życia według dwóch filozofów: Sorena Kierkegaarda i Jeana Baudrillarda.

Ilustracja do artykułu phoca_thumb_l_106_carmen_1.jpg

Gdy w 1841 roku Soren Kierkegaard, duński filozof zwany „Sokratesem Północy”, zrywa zaręczyny z ukochaną, pogrążając się w melancholii i rozpaczy, nie wie jeszcze jak znaczący będzie to krok w jego życiu i twórczości. Pozostanie konsekwentnie samotny, a tajemnicę nieszczęsnego zerwania ukryje raczej niż uchyli w „Dzienniku uwodziciela”, w którym to uwodziciel ostatecznie staje się „wyłącznie zmysłowością”, a uwiedziona?

Podczas warsztatów spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

„Wszystko jest uwodzeniem i tylko uwodzeniem” pisze z kolei u schyłku XX wieku Jean Baudrillard, francuski filozof i socjolog kultury postmodernizmu, w eseju „O uwodzeniu”. Uwodzenie to siła kobiecości. Uwodzenie to panowanie nad przestrzenią symboliczną poprzez tajemnicę, nierozstrzygalność, grę. To zwycięstwo nad porządkiem, systemem, fallokracją. „Prawo uwodzenia to przede wszystkim reguła nieprzerwanej rytualnej wymiany, wzajemnej niekończącej się licytacji uwodzącego i uwodzonego, która nie może dobiec końca, gdyż granica określająca zwycięstwo jednej strony i porażkę drugiej jest nieczytelna i dopiero śmierć kładzie kres kolejnym rzucanym innemu wyzwaniom potęgującym uwiedzenie i zakochanie.” W kulturze współczesnej seksualność zdominowała uwodzenie, mimo to zachowało ono swą irracjonalną moc. Boimy się uwiedzenia. Wstydzimy się uwodzić. Dlaczego?

Warsztaty poprowadzi Joanna Dolecka, szefowa Fundacji Uniwersytet Terenowy, filozofka i animatorka kultury, związana z Kołem Naukowym Filozofów Uniwersytetu w Białymstoku.

Spotkania adresowane są do wszystkich, którzy mają ochotę pofilozofować o uwodzeniu i poflirtować z filozofią, od licealistów do słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.

Odbędą się w sobotę 24 października, niedzielę 25 października i w sobotę 8 listopada 2015 r. o godz. 14.00 w przestrzeni Green Roomu Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Opera dostępna” realizowanego przez Fundację Audiodeskrypcja przy współpracy Fundacji Instytut Terenowy oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook