Dodana: 16 marzec 2021 14:48

Zmodyfikowana: 16 marzec 2021 15:14

Spotkania z Nauką na Uniwersytecie w Białymstoku. Tym razem wirtualne

Będą trwać dłużej niż zwykle, zmienia się także ich forma, ale cel pozostaje ten sam: promocja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród uczniów i wszystkich zainteresowanych. Na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB) rozpoczynają się Spotkania z Nauką. Organizują je wspólnie wydziały mieszczące się w kampusie uczelni. Już od czwartku (18.03) zapraszają do siebie biolodzy.

Zdjęcie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zrobione z góry z napisem: Spotkania z Nauka_UwB

Podobnie jak w poprzednich latach, Spotkania z Nauką organizują wspólnie Wydziały Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki oraz Instytut Informatyki.

- Ze względu na epidemię będziemy spotykać się w formie zdalnej, za to od marca aż do końca maja. Przygotowujemy wykłady popularnonaukowe, warsztaty, konkursy, zabawy związane z naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy już niedługo będą wybierać studia – mówi dr hab. Agnieszka Wilczewska, prof. UwB z Wydziału Chemii, koordynator główny tegorocznych, wirtualnych Spotkań z Nauką.

Te właśnie się rozpoczynają. Jako pierwszy zaprasza do siebie Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Akcja pod hasłem: Marcowe Spotkania z Nauką będzie prowadzona 18 i 19 marca.

- Z myślą o licealistach i maturzystach przygotowaliśmy bardzo ciekawą i bogatą ofertę wykładów oraz warsztatów online. Jest to niewątpliwie okazja, aby jeszcze przed maturą „podszlifować” swoją wiedzę pod kątem genetyki, fizjologii roślin oraz ekologii. Nie zapominamy również o naszych najmłodszych i starszych uczestnikach z całej Polski, którzy pasjonują się przyrodą. Ich również bardzo serdecznie zapraszamy – podkreśla dr hab. Ada Wróblewska, prof. UwB z Wydziału Biologii.

Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dowiemy się m.in. czy ptaki czują zmiany klimatu, dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe, jak z matczynych obowiązków wywiązują się pająki. Do tego ciekawostki o ptasich zalotach i warsztaty o kleszczach: fakty i mity.

- Marcowe spotkania z nauką będą prowadzone za pośrednictwem platformy MS Teams. Na warsztaty i wykłady trzeba się wcześniej zapisać, przy czym wykład dr. hab. Adama Tylickiego pt. „Żywe leki w terapii nowotworów” zostanie udostępniony przez Facebooka Koła Naukowego Biologów. W tegoroczną akcję włączyli się nie tylko pracownicy Wydziału Biologii UwB, ale również studenci z Koła Naukowego Biologów, samorząd naszego wydziału oraz pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Koordynatorem MSN ze strony Wydziału Biologii jest dr Magdalena Świsłocka – dodaje prof. Ada Wróblewska.

Program spotkań oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się na stronie internetowej Wydziału Biologii.

Równie atrakcyjne mają być Spotkania z Nauką na pozostałych kampusowych wydziałach. Przygotowania trwają, choć już możemy zdradzić kilka szczegółów. Np. chemicy odpowiedzą na pytanie jak powstała wyspa plastikowych śmieci i co z nimi robić, przedstawią też układ okresowy pierwiastków: historię, tajemnice i ograniczenia, a także pierwiastki i związki chemiczne w telefonie komórkowym.

Z kolei matematycy planują m.in. zadania z całego świata oraz konkurs na eksperyment matematyczny.

- Najwięcej materiałów będzie dostępnych w maju. Jednakże będą one sukcesywnie pojawiały się wcześniej na stronach naszych wydziałów i instytutów. Będziemy też informować o kolejnych wydarzeniach na Facebooku. Zachęcamy do śledzenia – dodaje prof. Agnieszka Wilczewska.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

oprac.: Paulina Dulewicz

Red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook