Dodana: 12 styczeń 2021 15:43

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2021 17:10

„Spotkania z kognitywistyką” online na UwB – 15.01

W najbliższy piątek (15.01) kognitywiści z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) zapraszają na kolejne "Spotkanie z Kognitywistyką". Tym razem goście cyklu opowiedzą o problemach etycznych związanych ze sztuczną inteligencją.

Plakat Spotkania z kognitywistyką na UwB

Problemy etyki sztucznej inteligencji

Pierwszym z prelegentów będzie dr Michał Klincewicz, badacz pracujący obecnie w Tilburg University (Holandia), a wcześniej związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Zajmuje się m.in. wykorzystaniem systemów sztucznej inteligencji w przeprowadzaniu rozumowań moralnych oraz wykorzystywaniem robotów we wspieraniu zachowań moralnych człowieka. I właśnie o tym opowie w swojej prelekcji. Czy sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie w etyce? Czym jest etyka sztucznej inteligencji? Jakie formy AI (artificial intelligence) są przyjazne człowiekowi, a jakie stanowią dla niego zagrożenie? To niektóre wątki jego wystąpienia.

Kolejny gość to dr Kamil Mamak - prawnik i filozof pracujący na UJ. Jego zainteresowania badawcze dotyczą stosunkowo nowego, interdyscyplinarnego obszaru badawczego na pograniczu prawa i sztucznej inteligencji. Zajmuje się m.in. nowymi regulacjami z zakresu prawa karnego dotyczącymi systemów sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem postaw ludzi wobec robotów. Jest autorem książki: “Prawo karne przyszłości”. W swojej prelekcji poruszy kilka wątków, m.in. jak prawo powinno regulować stosunek człowieka do robotów i sztucznej inteligencji oraz czym są prawa robotów – prawami ich twórców, użytkowników czy samych robotów?

Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00, na platformie Blackbord Collaborate. Zapisy odbywają się mailowo – szczegóły można znaleźć na stronie kognitywistyki.

żródło/fot.: Uniwersytet w Białymstoku

oprac.: Paulina Dulewicz

facebook