Dodana: 17 luty 2016 11:42

Zmodyfikowana: 17 luty 2016 11:42

SLO STO w Białymstoku zwycięzcą regionalnego Turnieju Debat Oksfordzkich

Drużyna Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO przy Fabrycznej zwyciężyła w regionalnej edycji Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Przed laureatami ogólnopolski finał w Sejmie RP w Warszawie.

Ilustracja do artykułu debata oksfordzka.jpg

Turniej Debat Oksfordzkich to projekt Instytutu Pamięci Narodowej.
Jego celem jest poszerzenie wiedzy młodzieży szkolnej na temat historii Polski XX wieku. Tezy debat dotyczą problemów, które mogą wzbudzać wiele emocji, są żywo komentowane i niejednokrotnie kontrowersyjne.

W pierwszych regionalnych rozgrywkach w Białymstoku wzięło udział siedem szkół ponadgimnazjalnych: białostockie I LO, II LO, IV LO, V LO, SLO STO przy Fabrycznej oraz ZSE, a także, jako przedstawiciel województwa warmińsko-mazurskiego, II LO z Olsztyna.

Najlepszą okazała się drużyna SLO STO w Białymstoku.
Duża w tym zasługa merytorycznego opiekuna zespołu – nauczyciela historii i Wiedzy o Społeczeństwie Andrzeja Dadury, który co roku przygotowuje uczniów szkoły do tego typu debat.


- W tym turnieju najistotniejszy jest aspekt merytoryczny wypowiedzi i uczniowie wykonali ogromną pracę przygotowując się do niego pod tym kątem  – mówi Andrzej Dadura. - Tezy dotyczyły materiału wcześniej znanego im tylko w zakresie podstawowym, a ponadto naprawdę trudnego. Poradzili sobie z tym świetnie czytając literaturę, oglądając filmy i dyskutując. To wszystko przyczyniło się do sukcesu. Ferie zimowe mieliśmy naprawdę pracowite.

- Przygotowywaliśmy się, zbierając argumenty i czytając bibliografię, a następnie przeprowadzając próby z naszym nauczycielem na dodatkowych spotkaniach – dodają Justyna Kowalewska i Gabriela Pendras z II klasy SLO STO.

Zagadnienia regionalnej debaty dotyczyły najnowszej historii - między innymi oceny układu Sikorski - Majski z 1941 roku, stanu wojennego czy kompromisów z władzą ludową.
Z etapu na etap poziom debaty rósł.

- Szczególnie wymagająca i ekscytująca była debata finałowa – opowiada Piotr Hościłowicz.- To było spore wyzwanie, bo uczestniczące w turnieju szkoły były również znakomicie przygotowane i przyszło nam się zmierzyć z najlepszymi.

 

Zdaniem opiekuna zespołu do sukcesu jego podopiecznych przyczyniła się również umiejętność debatowania, wykształcona podczas przygotowań, a także umiejętność wykorzystania potknięć przeciwników.

 - Naszą mocną stroną jest też świetna atmosfera w drużynie, zespołowość, duża ambicja i to, co jest bardzo ważne w każdej rywalizacjichęć wygrywania – dodaje Andrzej Dadura.  -  Bez przesady mogę powiedzieć, że cechuje nas „mentalność zwycięzcy”.


Zdaniem młodych ludzi udział w debatach to same korzyści.

- Nie tylko uczymy się historii, ale zdobywamy też pewność siebie – dodają Zuzannna Rzemek i Justyna Kowalewska - Panowanie nad emocjami, świadome budowanie wypowiedzi, elokwencja i opanowanie lęku przed publicznym wystąpieniem  to doświadczenia nie do przecenienia, na pewno przydatne w przyszłym życiu.


Dumy z dokonań swoich uczniów nie ukrywa dyrektor liceum przy Fabrycznej  Ewa Drozdowska.

- Szanuję młodych, którzy angażują się w rozwijanie kultury słowa – mówi - Formuła debaty oksfordzkiej jest wymagającą formą dysputy, ważne jest, co wiesz, jak argumentujesz, do tego musisz trzymać się ścisłych reguł budowania wypowiedzi . Myślę, że niejeden współczesny polityk mógłby poprosić o konsultacje u uczniów SLO STO. Zapraszamy

Ekipa z Białegostoku awansowała do etapu ogólnopolskiego i w czerwcu będzie reprezentować nasz region w edycji centralnej w Sejmie RP w Warszawie. W finale Turnieju Debat spotka się 12 drużyn z całego kraju.

 

Ogólnopolski Turniej objęty został patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook