Dodana: 12 kwiecień 2016 07:46

Zmodyfikowana: 12 kwiecień 2016 07:46

Robotic Tournament - studenci PB na podium

104 zarejestrowane zespoły i 243 roboty - tak wyglądały zgłoszenia do VIII Międzynarodowego Turnieju Robotów RoboticTournament 2016. W sobotę, 9 kwietnia, drużyny złożone ze studentów Wydziału Mechanicznego, oraz Wydziałów: Elektrycznego i Informatyki wystartowały w zawodach w Rybniku. W tegorocznej edycji turnieju konstruktorzy wystawiali swoje roboty w 10 konkurencjach: LineFollower, LineFollower for lego, Sumo, MiniSumo, Sumo for lego, MicroMouse, LegoConstructor, RoboDragRace, RoboDragRace for lego oraz Freestyle. W Turnieju wzięli udział zawodnicy z Polski, Czech, Niemiec, Chin i Słowacji.

Roboty studentów białostockiej uczelni wystartowały w kategoriach: Sumo, Sumo for lego, RoboDragRace for lego.

SUMO - studenci PB opanowali podium
Roboty tej kategorii są jednostkami w pełni autonomicznymi, co oznacza że nie są w żaden sposób sterowane przez człowieka. Wymiary podstaw tych robotów nie mogą przekraczać 20cm x 20cm, a waga ograniczona jest do 3kg.
Bison skonstruowany przez Polish Bison Team (studenci Wydziału Elektrycznego oraz Informatyki: Krzysztof Matus, Nils Thernstrom, Mateusz Czega oraz Tomasz Szczurko) zdobył pierwsze miejsce kategorii SUMO. Kolejne roboty o dźwięcznych nazwach Masakrator, Pryzmat i Rudy zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. To konstrukcje autorstwa studentów Wydziału Mechanicznego: Krystiana Chojnowskiego, Adama Kalinowskiego, Marka Klimowicza, Bartłomieja Łukaszuka, Bartosza Pawłowa i Macieja Wysockiego.

RoboDragRace for lego - drugie miejsce i Sumo for lego - trzecie miejsce
RoboDragRace for lego to "robotyczna" wersja wyścigu równoległego na ¼ mili. Główna zasada to pokonanie prostego odcinka trasy szybciej, niż rywal. Zwycięzcą zostaje robot który przejedzie trasę w jak najkrótszym czasie.
Dwie konstrukcje wzięły udział w konkurencji RoboDragRace for lego. Drugie miejsce w tej konkurencji wywalczył robot Gruba Rybcia (skonstruowany przez studentów WM: Damiana Lubeckiego, Agnieszkę Szkodzińską i Łukasza Walczuka), zaś robot Tourviel uplasował się na czwartej pozycji.

Sumo for lego - wypchnąć przeciwnika i wygrać, a budowa robota - opiera się na jednostce centralnej z zestawu LEGO Mindstorms, waga nie powinna przekraczać 2kg oraz rozmiar 20cm x 20cm.
Studenci Wydziału Mechanicznego wystawili także dwa roboty w konkurencji Sumo for lego. Trzecie miejsce wywalczył robot Yaevinn, natomiast Faoiltiarna została wyeliminowana w bratobójczej walce w 1/8 finału. Oba roboty zostały stworzone przez Damiana Lubeckiego, Rafała Rogalskiego oraz Agnieszkę Szkodzińską.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Już w najbliższy weekend kolejne zmagania na zawodach EastRobo 2016 w Białymstoku.
Wyjazd na Turniej Robotów RoboticTournament 201 do Rybnika został dofinansowany z budżetu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez osiągnięcia i wynalazki Politechniki Białostockiej.