Dodana: 10 listopad 2016 15:14

Zmodyfikowana: 15 listopad 2016 12:31

Reforma edukacji. Wojewoda i kurator zapowiadają cykl spotkań informacyjnych w regionie

O głównych założeniach nowej ustawy oświatowej, planowanych zmianach i akcji informacyjnej skierowanej do środowisk nauczycielskich, samorządowców i rodziców informowali podczas konferencji prasowej 10 listopada wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i podlaska kurator oświaty Jadwigi Szczypiń

Ilustracja do artykułu DSC_0019Copy.JPG

Przyjęty przez Radę Ministrów 8 listopada br. projekt ustawy o prawie oświatowym przewiduje wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikację organizacji szkół i placówek oświatowych.
Od przyszłego roku szkolnego ( 2017/2018)zacznie obowiązywać ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum ogólnokształcące. Wygaszane będą gimnazja. Zmiany czekają też szkolnictwo zawodowe. Zamiast dotychczasowej zawodówki wejdzie w życie dwustopniowy system kształcenia zawodowego: trzyletnia szkoła branżowa I stopnia, po której uczeń uzyska prawo wykonywania zawodu. Absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w dwuletniej szkole II stopnia, która zakończy się maturą.

- Planowane zmiany zaczną obowiązywać od przyszłego roku szkolnego – mówił podczas konferencji Bohdan Paszkowski – Dlatego już dziś w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i rozpoczynamy szeroko zakrojoną akcję informacyjną ze środowiskami nauczycielskimi, rodzicami i samorządowcami – informował wojewoda.
Spotkania informacyjne organizowane przez wojewodę i kuratorium oświaty mają odbywać się przede wszystkim w terenie,  z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- To bardzo trudna, ale bardzo potrzebna reforma – podkreślała Jadwiga Szczypiń – W jej przeprowadzeniu bardzo ważna jest dobra współpraca z samorządami. Mam nadzieję, że spotkania z środowiskami zainteresowanymi reformą pozwoli wyjaśnić większość wątpliwości i ułatwi przeprowadzenie zmian. 

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej wystartował specjalny serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji www.reformaedukacji.men.gov.pl.

Na stronie internetowej „Dobrej Szkoły” znaleźć można najważniejsze informacje na temat reformy edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela oraz organu prowadzącego szkołę.

Znajdują się tam informacje dotyczące głównych zmian w ustroju szkolnym, między innymi: przekształceń szkół, nowych rozwiązań w systemie kształcenia zawodowego, ochrony miejsc pracy dla nauczycieli, kształcenia specjalnego czy egzaminów zewnętrznych.

Na stronie internetowej każdy rodzic może sprawdzić, do jakiej szkoły uczęszczać będzie jego dziecko od 1 września 2017 r. Podajemy tam także kontakty telefoniczne do pracowników ministerstwa, którzy pozostają do Państwa dyspozycji oraz harmonogram wprowadzania zmian w systemie edukacji.

ak

fot.PUW 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook