Dodana: 12 marzec 2016 15:41

Zmodyfikowana: 12 marzec 2016 15:41

Projekty uczniowskie dofinansowane z programu Odkrywcy Diamentów

Zastąpienie drogiej stali stopowej intermetalami, budowa robota z ruchomymi, modelarskimi modułami, budowa maszyny do szycia dla osób niepełnosprawnych ruchowo - to tylko niektóre projekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Odkrywcy Diamentów.

Ilustracja do artykułu pb-03.jpg

Już po raz drugi Kapituła Programu Odkrywcy Diamentów, którą tworzy Politechnika Białostocka   i 12 przedstawicieli największych w regionie firm, przyznała dofinansowanie zespołom uzdolnionej młodzieży. Tym razem  zgłoszonych zostało aż 14 wniosków.   Kapituła wybrała 5 projektów, które otrzymają wsparte, w sumie 27 tys. złotych. 

piątek, 11 marca, podczas konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej zaprezentowaliśmy zwycięzców tej edycji Programu.  Wsparcie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, Zespołu Szkół Elektrycznych, II Liceum Ogólnokształcącego i Publicznego Gimnazjum nr 13 w Białymstoku.

Spawacze Mechanika otrzymali 4 tys. zł na zbadanie procesu technologicznego napawania stali intermetalami typu FaAl w różnych środowiskach. Dzięki temu dowiemy się, czy można nimi zastąpić drogą stal stopową w niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Członkowie Robogim 13 - uczniowie I   klasy gimnazjum, za 12 tys. zł zbudują 12-modułowego robota. Swoją konstrukcję będą sprawdzać podczas ogólnopolskich konkursów robotycznych. Ich mentorem jest Grzegorz Nowik. Opiekuje się on także 3 zespołami, które otrzymały finansowanie na wrześniowym posiedzeniu Kapituły Programu. Gdybyśmy nie dostali dofinansowania, nie mielibyśmy żadnych możliwości realizowania tych projektów - stwierdził  nauczyciel. Fundusze na budowę robota musielibyśmy czerpać od rodziców dzieci. Dofinansowanie pomaga nam rozwinąćzdolności poznawcze dzieci, a projekty oprzeć o profesjonalne elementy konstrukcji, które stosuje się w elektronice i nauce .

Drużyna uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i I LO otrzyma 2,5 tys. zł . Pracują oni nad budową prototypów taczki i roweru z samoistnym napędem początkowym. Prototyp będzie gotowy już za miesiąc i jeżeli okaże si ę funkcjonalny, będzie go można w niedługim czasie wykorzystywać na budowach.

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych otrzymają 6 , 5 tys. zł na projekt, który będzie realizowany w 2 grupach. Pierwsza stworzy elastyczną pomoc dydaktyczną do pracownielektroniki cyfrowej. Będzie to zestaw do badania i zastosowania multiplekserów, demultiprekserów oraz procesorów AVR serii ATMEGA. Druga grupa sprawdzi możliwości przystosowania maszyny do szycia do możliwości osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych.

Uczniowie klasy o profilu medycznym z II Liceum Ogólnokształcącego otrzymali 2 tys. złna poszerzenie swojej wiedzy na temat wpływu ultradźwięków na wzrost roślin. Do tej pory udało im się zbadać ( w ramach własnych środków), jaki jest wpływ ultradźwięków na wzrost grochu zwyczajnego. Teraz pogłębią swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa tych badań .

Grono naszych zespołów znacznie się powiększyło. To już nie są tylko konstruktorzy robotów  i łazików - p owiedział Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis podsumowując projekty.

Kapituła Programu zbierze się po raz kolejny w czerwcu 2016 roku, by przyznać kolejne dofinansowania. Zapraszamy innowacyjnych uczniów i nauczycieli z województwa podlaskiego do składania wniosków.

Więcej informacji i odpowiednie dokumenty na www.odkrywcydiamentow.pl

 

Źródło: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook