Dodana: 19 październik 2016 13:49

Zmodyfikowana: 19 październik 2016 13:49

Petros Psyllos w Pałacu Prezydenckim pokaże swoje wynalazki

Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych w Pałacu Prezydenckim. Zaprezentuje przed Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz działaczami Polskiego Związku Niewidomych swoje wynalazki. Uroczystość, podczas której świętowany będzie również jubileusz 65-lecia PZN oraz 70-lecia Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce, odbędzie się w czwartek, 20 października w Warszawie.

Ilustracja do artykułu Petros Psyllos.jpg

To dla mnie bardzo miłe zaproszenie. Choć przyznaję, że jestem lekko stremowany  - mówi Petros Psyllos przed czwartkowym spotkaniem z Prezydentem. To co dla mnie najważniejsze, to możliwość spotkania się i nawiązania kontaktów z przedstawicielami organizacji, które zajmują się pomocą osobom niewidomym i słabowidzącym. To właśnie tym osobom pragnę pomagać i to im służą urządzenia, które konstruuję.

 

Petros Psyllos od ponad dwóch lat blisko współpracuje z białostocką fundacją Audiodeskrypcja. Stara się poznać problemy osób niewidzących od podszewki. A ponieważ zajmuję się kwestiami przetwarzania obrazu i sztucznej inteligencji, to postanowiłem wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc niewidzącym - dodaje.

Podczas uroczystości w Warszawie Petros Psyllos wystąpi z krótką prezentacją, w której przedstawi działanie dwóch swoich wynalazków: Neutrognet i MATIA.

Neutrognet sam konstruktor nazywa wirtualną kredą. Założony na palec sygnet jest częścią systemu, który odczytuje wykonywane w powietrzu gesty, rozpoznaje litery i alfabet Braila. Osoby niewidome mogą w ten sposób np. pisać SMS-y. Projekt wygrał w 2015 roku ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich i został dodatkowo wyróżniony nagrodą od Plus Business Incubator.

Natomiast MATIA, to obsypany nagrodami system, który można nazwać sztucznym okiem. Przy pomocy audiodescrypcji mówi osobie niewidomej, co ma przed sobą. Kilkanaście czujników umieszczonych w małej skrzyneczce, którą można przypiąć do pasa, zbiera informacje, które są na bieżąco przetwarzane. I tak, dźwięk syreny okrętowej ostrzega przed przeszkodami, a kobiecy głos opisuje osoby, które znajdą się w oku kamery. Urządzenie za pomocą Bluetootha łączy się ze smartfonem. Wśród najważniejszych nagród, które zdobył projekt warto wymienić: złoty medal targów INPEX, Pittsburg, USA (2016), złoty medal 115. Światowych Targów Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu (2016), złoty medal i nagroda główna francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia (2016). System MATIA, po zwycięstwie w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2016, reprezentował Polskę na finałach światowych w Seattle, USA. I choć Petros ze swoją drużyną nie zajęli miejsca na podium, to Microsoft Research postanowiło wspierać finansowo dalszą pracę młodego wynalazcy.

W marcu 2016 roku Petros Psyllos został laureatem konkursu "Najlepsi z najlepszych" ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dwa miesiące później znalazł się na liście Innovators Under 35 Poland, czyli polskich innowatorów poniżej 35 roku życia (listę ogłosiło MIT Technology Review, prestiżowy magazyn należący do Massachusetts Institute of Technology). Od 2015 roku Petros Psyllos jest stypendystą programu Odkrywcy Diamentów prowadzonego przez Politechnikę Białostocką i wspieranego przez firmy północno-wschodniej Polski.

Źródło: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook