Dodana: 26 październik 2017 09:28

Zmodyfikowana: 26 październik 2017 09:28

Janusz Korczak będzie patronem auli na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB

Aula dydaktyczno-widowiskowa Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB będzie nosiła imię Janusza Korczaka. W odsłonięciu tablicy pamiątkowej wezmą udział m.in. Marek Michalak - rzecznik praw dziecka i Batia Gilad – przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Uroczystość rozpocznie się 27.10.2017 r. (piątek) o godz. 13.30.

Ilustracja do artykułu Untitled-1.jpg

Wybór Janusza Korczaka na patrona największej i najnowocześniejszej auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB nie był przypadkowy.

- Janusz Korczak był lekarzem, pisarzem, publicystą, ale przed wszystkim był pedagogiem. Jego myśl „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest” jest inspiracją, ale powinna być też zobowiązaniem dla wszystkich, którzy naukowo i w praktyce zawodowej zajmują się edukacją, wychowaniem. Naszym zdaniem jest to zobowiązanie ponadczasowe – mówi dr hab. Wioleta Danilewicz, prof. UwB, prodziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii. 

Uroczystość będzie też okazją do dyskusji o współczesnym odczytywaniu Janusza Korczaka -  jego filozofii, rozumienia odpowiedzialności za dziecko, inspiracjach dla praktyki. O godz. 15.00 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem znakomitych gości, m.in. prof. Barbary Smolińskiej-Theiss, dr hab. Ewy Jarosz, prof. Tadeusza Pilcha, prof. Jerzego Nikitorowicza.

Janusz Korczak od lat obecny jest w dydaktyce i badaniach naukowych prowadzonych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku (m.in. w Katedrze Historii Wychowania i Zakładzie Pedagogiki Społecznej). W 2012 roku odbyła się tu ogólnopolska konferencja naukowa „Dziecko – studium korczakowskie”. Jej pokłosiem była m.in. książka „Dziecko w historii. Wątek korczakowski” (pod red.: E.J. Kryńskiej, A. Suplickiej, U. Wróblewskiej, Trans Humana, Białystok 2013). Od kilku lat dr hab. Urszula Wróblewska, we współpracy z białostockimi instytucjami kultury, organizuje „Tydzień dziecka” – cykl wykładów, pokazów, spektakli i warsztatów dla dzieci. Inspiracją tego wydarzenia także jest działalność Janusza Korczaka.

Janusz Korczak zliczany jest w poczet największych pedagogów XX wieku. Jego biografia, działalność społeczna oraz bogata twórczość pedagogiczna jest inspiracją dla tych wszystkich, którym bliskie jest dobro dzieci. Nowatorskie idee oraz wizjonerska koncepcja praw dziecka Starego Doktora na stałe zagościły w kanonie kultury Polski i świata. 

Piątkowa uroczystość to jeden z elementów obchodów 40-lecia działalności Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

facebook