Dodana: 18 październik 2019 15:03

Zmodyfikowana: 18 październik 2019 15:03

III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku obchodzi 70-lecie istnienia

To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół średnich w Białymstoku. Co roku o wejście w poczet jej uczniów III LO zabiega mnóstwo chętnych. W tym roku mija 70 lat od powołania szkoły.

Ilustracja do artykułu III LO.jpg

Obchody znakomitego jubileuszu rozpoczęły się 16 października nabożeństwami w  Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP i Cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Oficjalne uroczystości odbywają się w czwartek, 17 października w siedzibie szkoły przy ul. Pałacowej. W programie zaplanowano m.in. koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły.
W piątek o godz. 10.00 dalszy ciąg uroczystości otworzy ślubowanie uczniów klas pierwszych. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs o Życiu i Twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Natomiast wieczorem odbędzie się Bal Absolwenta

***
W styczniu 1949 roku powołano w Białymstoku pierwszą, całkowicie świecką placówkę edukacyjną, łączącą szkołę podstawową z klasami licealnymi. Szkoła działała pod egidą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i patronatem Wojewódzkiej Komendy Milicji Obywatelskiej (od 1950 roku). Mieściła się przy ulicy Marchlewskiego (dziś Pałacowa), użyczając miejsca jeszcze kilku innym instytucjom edukacyjnym, m.in. Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli, kilku klasom Szkoły Podstawowej nr 5 i Liceum Wieczorowemu dla Pracujących.

Pierwsi maturzyści opuścili mury szkoły w 1953 r. W roku 1954 szkoła otrzymała patrona – została nią Małgorzata Fornalska – towarzyszka życia Bolesława Bieruta, członkini Komitetu Centralnego PZPR. Od 1961 r. w szkole na Marchlewskiego zostało już tylko III LO.  Do szkoły przyszli nowi nauczyciele, ale trzon kadry stanowili ci, którzy szkołę tworzyli od początku. Historia musi o nich pamiętać, są to więc: Jerzy Niemiec, Zenobia Bartoszewicz, Zdzisław Chruścik, Irena Dawidziuk, Stanisław Gromkowski, Zofia Loga – Gniadkowska, Maria Modzelewska, Józef Senetelski, Bogdan Stocki, Marceli Szafrański, Halina Zaniewska, Maria Zieziula. To właśnie oni, mimo niesprzyjającej politycznie aury, starali się wymagać od młodych ludzi rzetelności, odpowiedzialności i pasji w zdobywaniu wiedzy, a także umiejętności efektywnej rozrywki.

Kiedy w 1967 roku szkołę opuszczał tysięczny absolwent – Jerzy Winnicki, pozycja III LO w mieście i kraju była już ugruntowana, 70% maturzystów dostawało się na wybrane przez siebie studia wyższe. Mówiło się wówczas w mieście o wysokim poziomie nauczania i doskonałym przygotowaniu ówczesnych absolwentów do podjęcia dalszej nauki.

Zmieniali się dyrektorzy, pierwszymi byli Kazimierz Radziwon, Józef Pawlukiewicz, Bolesław Boniszewski, Ryszard Bartnik, potem Irena Wysoka – Dawidziuk, Jerzy Niemiec, Józef Senetelski, Aleksander Kuderski, Leon Pawlukiewicz, od 1991 do 2001 Antoni Adamski, od 2001 do 2002 Janusz Roszkowski, a od 2002 do dziś Małgorzata Górniak.

W latach osiemdziesiątych pasje literackie rozbudzał w uczniach  profesor Jan Kamiński. Sprawdzali się jako poeci, prozaicy, reporterzy w niezwykłym szkolnym pisemku pt. „Kamienie”, ale też w wielu innych szkolnych wydawnictwach.

W 1990 roku nareszcie nastąpiła zmiana patrona szkoły, w niepamięć odeszła Małgorzata Fornalska (chociaż jej popiersie z ogromnym oporem opuszczało swoje odwieczne miejsce), a w referendum uczniowie i nauczyciele zadecydowali o nowym patronie – Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. To wtedy weszło  na stałe do kalendarza szkolnych imprez Święto Szkoły obchodzone zawsze w październiku. Na pierwsze obchody tego święta przyjeżdżali koledzy Baczyńskiego z Szarych Szeregów.


oprac.ak
rys historyczny na podstawie: 3lo.bialystok.pl

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook