Dodana: 7 październik 2019 15:43

Zmodyfikowana: 7 październik 2019 16:04

Forum OSEregio w Białymstoku

Do końca przyszłego roku wszystkie szkoły w Polsce mają mieć dostęp do szybkiego, bezpłatnego Internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. O tym czym jest OSE i jakie zalety wynikają z przynależności do sieci przekonywali Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji i Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej podczas poniedziałkowej (7 października) konferencji w Białymstoku. Wziął w niej udział także wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu OSE konferencja regionalna-18.jpg

Kiedy przed kilkoma laty uruchamiany był program OSE, jedynie 10 proc. szkół w Polsce miało dostęp do Internetu o parametrach, które umożliwiały wykorzystywanie go do procesów dydaktycznych. Stąd idea doprowadzenia tego medium do każdej placówki edukacyjnej.

Jak wynika z danych przekazanych przez ministra Zagórskiego w Polsce jest ok. 25 tys. szkół, które mają  zostać objęte OSE. 7 tys. ma już instalację, działający Internet do końca roku ma mieć 10-11 tys. Wszystkie – o rok później.

– Chcemy, żeby polska szkoła była bardziej nowoczesna – przekonywał uczestników szkolenia minister Zagórski. – Dlatego budujemy cały ekosystem, wyposażając go w odpowiednie narzędzia. Mówimy o takich narzędziach, które pozwolą lepiej wykorzystać Państwa kompetencje.

– To ogromna szansa, zwłaszcza dla mniejszych szkół w mniejszych miejscowościach, by zyskać dostęp do szybkiego, bezpiecznego Internetu i korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Technika pomaga w komunikowaniu się z młodym pokoleniem – podkreślał z kolei Dariusz Piontkowski. – Potrzebna jest tylko chęć szkół i poparcie samorządów.

„Do tablicy” został wywołany też Stanisław Derehajło, który przed objęciem funkcji wicemarszałka województwa podlaskiego, pracował w NASK, wdrażając ogólnopolską sieć internetową. Przypomniał on, że pierwsza w Polsce umowa z OSE została podpisana właśnie w naszym regionie.

– OSE jest szansą dla naszego regionu i całej Polski. Dlatego tak mocno zachęcam do przyłączenia się do sieci – zaznaczył wicemarszałek.

Mariusz Madejczyk, dyrektor oddziału NASK w Białymstoku, który jest operatorem OSE, zaznaczył, że przed nauczycielami i wychowawcami wyzwanie polegające na zdobyciu nowych kwalifikacji w posługiwaniu się nowoczesnymi narzędziami. Odwołał się też do kwestii bezpieczeństwa oferowanego Internetu.

– Mówiąc „bezpieczny Internet” mamy tu na myśli Internet bez możliwości zainfekowania wirusami, ale także fakt, że korzystając z niego młodzież nie będzie miała dostępu do niekorzystnych dla niej treści – wyjaśnił Mariusz Madejczyk. 

 Współgospodarze poniedziałkowej konferencji zaznaczyli, że kadra pedagogiczna powinna tratować dostęp do szybkiej sieci internetowej jako możliwości, a nie zagrożenie.

– Na szczęście w szkole najważniejszy jest człowiek, a nauczyciela żaden robot nie zastąpi. My dajemy narzędzia, wy możecie jest wykorzystać – dodał minister Dariusz Piontkowski.

Białostockie spotkanie w Hotelu Ibis było nie tylko okazją do informowania jego uczestników czym jest OSE, jak do niego przystąpić i jak najbardziej optymalnie z niego korzystać. Korzystając z okazji ministrowie Zagórski i Piontkowski wręczyli 24 podlaskim szkołom nagrody w konkursie #OSE Wyzwanie. Były to mobilne pracownie multimedialne. 25. zestaw trafił do Damiana Sołtysiuka z SP w Płocicznej-Tartak, który najszybciej rozwiązał test towarzyszący rejestracji do udziału w szkoleniu.

Inaugurację konferencji zakończyło podpisanie deklaracji przeciw cyberprzemocy przez szefów resortów: cyfryzacji i edukacji narodowej.

Konferencja w Białymstoku jest czwartą  z cyklu spotkań z przedstawicielami lokalnych szkół, kuratoriów czy bibliotek w regionach. Za rok planowane jest kolejne tego typu spotkanie w stolicy woj. podlaskiego.

W poniedziałkowej konferencji wziął udział także wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz oraz Beata Pietruszka, podlaski kurator oświaty.

 ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook