Dodana: 23 marzec 2020 14:50

Zmodyfikowana: 23 marzec 2020 14:50

Europejski projekt badawczy białostockich fizyków

Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) będą realizowali europejski projekt badawczy w ramach programu Horyzont 2020. Jego łączna wartość wyniesie blisko 4 mln euro. Realizacja europejskiego projektu rozpocznie się 1 czerwca 2020 r.

Ilustracja do artykułu prof Stupakiewicz uwb.jpg

Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, w Katedrze Fizyki Magnetyków, będzie realizowany nowy projekt w ramach Europejskiego Programu Badań i Innowacji Horizon 2020 – Innovative Training Networks (ITN). Pracami nad międzynarodowym projektem badawczym będzie zarządzał Uniwersytet w Nijmegen (Holandia), natomiast grupa badawcza białostockiego uniwersytetu będzie pracować pod opieką  dr hab. Andrzeja Stupakiewicza, prof. UwB.

Projekt „Cold Opto-Magnetism for Random Access Devices” ma na celu rozwój ultraszybkiej spin-orbitroniki, nowej dziedziny fizyki, której podstawą są zagadnienia z elektroniki i ultraszybkiego magnetyzmu.

 - Integracja różnych obszarów badawczych pozwoli na rozwój technologii urządzeń do zapisu opto-magnetycznego o dostępie swobodnym do dowolnej komórki pamięci,  podobnie jest w pamięciach typu RAM. W tym celu planowane jest połączenie wyjątkowych rozwiązań opracowanych ostatnio przez zespoły z Białegostoku i Nijmegen w zakresie ultraszybkiego zapisu przy wykorzystaniu magnetycznych warstw dielektrycznych oraz nanostruktur metalicznych – poinformował dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB. - Do realizacji tego ambitnego celu w ramach czteroletniego projektu zostało utworzone europejskie konsorcjum składające się z wiodących w dziedzinie magnetyzmu jednostek badawczych z Holandii, Anglii, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Należy do niego także zespół z Białegostoku.

Nowy projekt ITN nie tylko przyczynia się do rozwoju nauki, lecz otwiera również perspektywy na przyszłość młodym badaczom białostockiej uczelni. Umożliwi ich zatrudnienie na UwB, sfinansuje udział zatrudnionych pracowników naukowych w programie szkoleniowym w jednostkach partnerskich oraz firmach z branży IT oraz w szkoleniach dotyczących komercjalizacji wyników badań.

Fizycy białostockiego uniwersytetu wykorzystają do prac badawczo-rozwojowych unikatowy potencjał aparaturowy Laboratorium Spektroskopii Femtosekundowej. Technologia powstała niedawno na Wydziale Fizyki UwB i została sfinansowana dzięki dotacji celowej „System do badań ultraszybkiej opto-spintroniki i femtosekundowego obrazowania fotomagnetycznego” przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Źródło/Fot.: Uniwersytet w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

facebook