Dodana: 6 maj 2021 15:09

Zmodyfikowana: 6 maj 2021 15:46

Ekologia tematem V Kreatywnych Rozmów o Nauce na UwB

„Jutro zaczyna się dziś” – to hasło V Kreatywnych Rozmów o Nauce (KRON), na które zapraszają studenci Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie odbędzie się w środę (12.05) o godz. 17.

Między kolorowymi, ułożonymi pionowo i poziomo napisami jest napis "KRON"

Tym razem tematem popularnonaukowych prelekcji ma być szeroko pojęta ekologia.

- Chcemy rozmawiać na temat, który z miesiąca na miesiąc staje się coraz istotniejszy dla całej ludzkości, dla Ziemi, ale też (co nie zawsze sobie uświadamiamy) dla Kosmosu. Kiedy mamy do czynienia z ochroną środowiska, a kiedy z ekoterroryzmem? Czy napływające zewsząd informacje o zmianie klimatu uświadamiają nam realny problem czy są przejawem (a czasem też powodem) niepotrzebnej paniki? Odpowiedzi m.in. na takie pytania chcemy szukać razem z naszymi ekspertami – zapowiada Patrycja Wilczewska, współorganizatorka KRON.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się naukowcy i popularyzatorzy różnych dziedzin wiedzy.

O pojęciu natury, a także o relacji człowiek - natura opowie dr Karolina Wierel - adiunktka w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami UwB, kulturoznawczyni, filolożka. Interesuje się między innymi twórczością katastroficzną, postapokaliptyczną i humanistyką ekologiczną.

Z kolei dr Katarzyna Sztop-Rutkowska – socjolożka z Uniwersytetu w Białymstoku, działaczka społeczna i polityczna, wiceprezeska zarządu Fundacji „SocLab”, współtwórczyni podcastu „Z pewnością” – będzie mówić o podejściu człowieka do tematu ekologii.

Dr Jakub Bochiński - doktor astronomii, matematyki, kierownik projektów kosmicznych, odkrywca kilkunastu nowych planet poza Układem Słonecznym, współtwórca stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, twórca programu STEM, opowie o syndromie Kesslera i problemie śmieci kosmicznych oraz o tym, jak możemy sobie z tymi efektami radzić.

Kolejny gość Kreatywnych Rozmów o Nauce to Adam Zbyryt z Wydziału Biologii UwB. Jest ornitologiem i popularyzatorem nauki, kierownikiem do spraw nauki i ochrony przyrody w Polskim Towarzystwie Ochrony Ptaków (PTOP) oraz członkiem Rady Fundacji Niech Żyją. W swojej prelekcji będzie mówił o tym, jak zmiany środowiska wpływają na ptaki.

Zaproszenie organizatorów KRON przyjął też Dawid Myśliwiec - twórca popularnonaukowego kanału "Uwaga Naukowy Bełkot!", finalista konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jego wystąpienie będzie dotyczyć węgla.

Kreatywne Rozmowy o Nauce to projekt popularyzujący naukę, zainicjowany w lutym 2016 roku na Uniwersytecie w Białymstoku, od samego początku cieszący się bardzo dużą popularnością.

- Każda edycja KRON to nowe tematy oraz nowi goście. Diametralnie nie zmienia się jedynie formuła naszych spotkań. Zaproszeni przez nas prelegenci (naukowcy, przedsiębiorcy, pasjonaci) w ciągu 20 minut mają za zadanie wprowadzić publiczność w wybrane zagadnienie. Część pierwsza może zatem przypominać na przykład konferencje TED/TEDx. Podczas drugiej części spotkania nasi goście poddają się ogniowi pytań od innych uczestników wydarzenia – zróżnicowanej publiczności i pozostałych prelegentów. Celem, który stawiamy przed sobą oraz przed naszymi charyzmatycznymi prelegentami, jest przybliżanie nauki osobom spoza tradycyjnie rozumianego środowiska akademickiego. Chcemy inspirować, skłaniać do zadawania pytań, pogłębiania wiedzy i obierania niebanalnych ścieżek rozwoju. A wszystko to w jak najbardziej efektowny sposób – tak ideę KRON opisali pomysłodawcy cyklu, Mariana Kozłowska i Paweł Szorc – byli studenci, a teraz już absolwenci UwB.

Konferencja będzie transmitowana na stronie Parlamentu Studenckiego UwB na Facebook’u. Link do transmisji dostępny tutaj.

Organizatorem KRON jest Parlament Studencki. Wydarzenie wspiera Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów Uniwersytetu w Białymstoku. Rozmowy objęli patronatem Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

 

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

oprac.: Cezary Rutkowski

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook