Dodana: 22 kwiecień 2020 12:20

Zmodyfikowana: 22 kwiecień 2020 13:10

Agencja Badań Medycznych sfinansuje projekt białostockich naukowców

Naukowcy na całym świecie pracują nad skutecznymi metodami diagnostyki i leczenia koronawirusa. Polscy naukowcy również prowadzą badania kliniczne ukierunkowane na przeciwdziałanie Covid-19. Prezes Agencji Badań Medycznych (ABM) zarekomendował dwa projekty w tej dziedzinie. Jednym z nich mogą poszczycić się uczeni Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Ilustracja do artykułu Logo Agencji Badań Medycznych.jpg

Badania białostockich oraz wrocławskich naukowców

Projekt białostockiej uczelni medycznej dotyczy Identyfikacji osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. 

Badanie zaproponowane przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko zakłada opracowanie testu diagnostycznego wskazującego na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Projekt wpisuje się w potrzeby związane z diagnostyką i profilaktyką zakażeń COVID -19. Badanie ma na celu opracowanie szybkiego testu diagnostycznego. Pomoże to głównie zidentyfikować osoby z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji wspierającej decyzje, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19 i będzie zawierał moduł istotnych danych klinicznych i behawioralnych oraz moduł danych genetycznych.

- To ważny, brakujący element w obecnym systemie diagnostyki COVID-19. Wczesna identyfikacja najbardziej narażonych na powikłania osób w różnym wieku pozwoliłaby na odpowiednią, precyzyjną koncentrację środków finansowych i organizacyjnych systemu ochrony zdrowia – podsumowuje prof. dr hab. Marcin Moniuszko, lider projektu.

Drugi z wybranych projektów przygotował zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza Mazura. Proponowane badanie dotyczy zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem.

Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej aktualnie choremu może pomóc mu w szybszym powrocie do zdrowia. W celu przeprowadzenia badania, planowane jest włączenie 300 dawców, którzy zostali wyleczeni z COVID-19 lub przebyli zakażenie SARS-CoV-2.

Badanie ma przede wszystkim ocenić różnicę w odpowiedzi serologicznej u ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, a ozdrowieńców z objawami klinicznymi COVID-19. Ponadto, badacze ocenią wpływ poziomu przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 oraz bezpieczeństwo i skuteczność terapii w polskiej populacji.

Szybka ścieżka dla badań ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19

W ramach tzw. szybkiej ścieżki Agencja Badań Medycznych i Ministerstwo Zdrowia przeznaczą 50 mln zł na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19.

Dofinansowanie w wysokości nawet 5 mln zł otrzyma każdy projekt o dużym potencjale naukowym, który może przyczynić się do opracowania szybkiego testu diagnostycznego, szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa. Projekty przyjmowane są w trybie ciągłym. Jak podkreśla dr n. med. Radosław Sierpiński, Prezes ABM, nadrzędnym celem ABM jest dostarczenie potencjalnych rozwiązań terapeutycznych i profilaktycznych w zakresie COVID-19. Podejmując decyzję o rekomendacji danego badania bierzemy pod uwagę zarówno innowacyjność projektu, jak i szansę na dostarczenie danego rozwiązania w jak najkrótszym czasie.

Źródło/Fot.: Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook