Dodana: 26 listopad 2014 07:03

Zmodyfikowana: 26 listopad 2014 07:03

Z questem przez świat

Projekt "Questing -wyprawa odkrywców. Edukacyjna gra terenowa jako przestrzeń poznania młodzieży polskiej i białoruskiej" dał młodym ludziom, gimnazjalistom z Zespołu Szkół z DNJB im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim oraz z Gimnazjum Nr 3 w Brześciu,  szansę przeżycia wspólnej przygody i zrobienia czegoś dobrego na lokalnym podwórku.

Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego, stworzył warunki do transgranicznej pracy młodzieży. Dzięki temu w październiku przyjechali do Bielska Podlaskiego uczniowie  z Gimnazjum nr 3 w Brześciu. Już pierwszego dnia pobytu spotkali się z ciepłym przyjęciem i miłym akcentem, którym było spotkanie z Pełniącym Funkcję Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosławem Borowskim.  Kolejne dni upłynęły pod znakiem wspólnej nauki, podczas 2 dniowych warsztatów questingu i zajęć edukacyjnych w Muzeum w Bielsku Podlaskim, oraz zwiedzania. Młodzież z Brześcia odwiedziła Białystok, gdzie mogła podziwiać m.in. XVIII – wieczną rezydencję magnacką Jana Klemensa Branickiego. Na trasie zwiedzania nie zabrakło Muzeum Historycznego i Ratusza, w którym  poczuliśmy klimaty kraju kwitnącej wiśni, a to dzięki ekspozycji "Rozmowa z ukieyo-e. Drzeworyty japońskie i sztuka współczesna". Oprowadziła nas po niej kurator wystawy – pani Beata Mróz. Ostatni dzień pobytu młodzież z  Białorusi spędziła w „bielskiej trójce”, gdzie czekały naszych gości zespoły muzyczne tejże szkoły.

Kilka dni wystarczyło, aby młodzież z obu krajów mogła się lepiej poznać i nawiązać znajomość. Szczęśliwie rozstanie nie trwało długo, ponieważ już w listopadzie 2014r. miała miejsce rewizyta polskiej grupy w Brześciu.  Nasi gospodarze – uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 3 powitali nas wspaniałym programem artystycznym. Miłą niespodzianką okazał się też spektakl teatralny "Czerwony kapturek". Znaleźliśmy też chwilę na zwiedzenie brzeskiej twierdzy, cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy, Muzeum Archeologicznego i Krajoznawczego oraz na wizytę w położonym 45 km od Brześcia prawosławnym monasterze w Chmielewie z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej.

Obecnie obie grupy pracują  nad questami – trasami edukacyjnymi po Bielsku Podlaskim i Brześciu, które będą ogólnodostępne. Zarówno turyści, jak i wszyscy zainteresowani będą mogli je pobrać ze stron internetowych szkół biorących udział w projekcie, a następnie wydrukować i ruszyć w świat przygody. To ciekawa i nowoczesna propozycja aktywnego spędzenia wolnego czasu i innego spojrzenia na historię miejsca, w którym żyjemy.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu "Międzynarodowa współpraca szkół i wymiany młodzieży" oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook