Dodana: 24 październik 2014 08:10

Zmodyfikowana: 24 październik 2014 08:10

Wizyta studyjna studentów filologii polskiej z Białorusi

W dniach 24-26 października 2014 roku Fundacja OKNO NA WSCHÓD gości w Białymstoku grupę 20 studentów filologii polskiej z Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały. Wizyta ma służyć zapoznaniu przyszłych nauczycieli języka polskiego na Białorusi z najlepszymi rozwiązaniami polskiego systemy oświaty oraz współczesną polską kulturą.

Pierwszy dzień pobytu w Białymstoku grupa rozpocznie od spotkania w Kuratorium Oświaty, gdzie zapoznają się z systemem oświaty w Polsce oraz systemem nauczania języka polskiego i języków obcych na różnych szczeblach edukacji w naszym kraju. Kolejnym punktem programu będą wizyty w: III Liceum Ogólnokształcącym – poświęcone zagadnieniu pracy z uczeniem zdolnym – oraz Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 – gdzie studentom z Białorusi przybliżona zostanie idea szkoły integracyjnej i metody pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym przede wszystkim z uczeniem niepełnosprawnym. Dzień zakończy wyjście na spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej” do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Drugi dzień wizyty uczestnicy rozpoczną od wykładu i dyskusji na temat roli nauczyciela języka polskiego w krzewieniu polskości na Białorusi. Następnie udadzą się z wizytą do Radia Jard II – „pierwszej i jedynej na świecie dziecięco-młodzieżowej rozgłośni radiowej”. Kolejne punkty programu to: spotkanie w Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyjście do kina na film „Miasto 44”, spotkanie ze studentami Uniwersytetu w Białymstoku oraz udział w koncercie zespołu Transkapela.

W niedzielę, ostatniego dnia wizyty, uczestnicy zwiedzą Muzeum Ikon w Supraślu, udadzą się do Centrum im. L. Zamenhofa oraz na koncert finałowy Festiwalu Bardauskaya Vosen’ do Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Wizyta studentów filologii polskiej z Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały jest częścią projektu „Wizyty studyjne w Polsce przyszłych nauczycieli j. polskiego z Białorusi”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku”.

Realizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja OKNO NA WSCHÓD, dynamiczna organizacja pozarządowa skupiająca profesjonalistów i społeczników, którzy swą wiedzę, talenty i umiejętności wykorzystują działając na rzecz rozwoju wielostronnej współpracy między Unią Europejską a jej wschodnimi sąsiadami. Fundacja powstała w 2008 roku stawiając sobie za cel „zbudowanie okna” na wschodniej granicy Zjednoczonej Europy, tak aby granica ta nie stała się murem oddzielającym ludzi żyjących po jej obu stronach. Osoby działające w organizacji owo „okno” definiują jako żywy, prowadzony przez wszystkie zainteresowane strony dialog, który umożliwia podejmowanie wspólnych, transgranicznych inicjatyw w obszarach edukacji, gospodarki, kultury i nauki. Od dnia powstania, Fundacja zrealizowała szereg działań o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym, bezustannie podejmując działania popularyzujące idee, które przyświecały jej powstaniu. Integrując wokół wyzwania nowe osoby, zgrany zespół poszerzany jest o kolejnych członków, którzy z energią i pasją gotowi są realizować inicjatywy w coraz to nowszych obszarach – tak geograficznych jak i tematycznych.

harmonorgam wizyty.doc

Fundacja OKNO NA WSCHÓD

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook