Dodana: 6 październik 2014 13:33

Zmodyfikowana: 6 październik 2014 13:33

Stypendia ministerialne dla dwojga naukowców PB

Dr inż. Joanna Mystkowska z Wydziału Mechanicznego oraz dr inż. Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki zostali laureatami dziewiątej edycji konkursu dla młodych wybitnych naukowców.

3 października Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznała ponad 35 mln zł na sfinansowanie stypendiów naukowych dla młodych wybitnych naukowców prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 700 wniosków. Spośród nich wyłoniono 202 laureatów. Najlepsi badacze, którzy nie ukończyli 35. roku życia mogą liczyć na ponad cztery tysiące złotych miesięcznie przez okres do 3 lat.

Dr inż. Joanna Mystkowska Katedra Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej, Wydział Mechaniczny PB: „Prowadzone przeze mnie badania naukowe wpisują się w zakres inżynierii biomedycznej i obejmują badania nad biomateriałami, sztucznymi płynami biologicznymi, w tym nad opracowaniem preparatu sztucznej śliny. W tym ostatnim temacie, zespół w którym pracuję (kierowany przez prof. dr hab. inż. Jana Ryszarda Dąbrowskiego) prowadzi intensywną współpracę naukową z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku (w tym z Zakładem Farmakologii Doświadczalnej kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Halinę Car). Pracujemy nad preparatem śliny, który będzie mógł być stosowany przez osoby z zaburzeniami wydzielania śliny naturalnej. Drugi obszar dotyczy badań wody poddanej działaniu rezonansu niskociśnieniowej, niskotemperaturowej plazmy (co nadaje jej postać niezdeklastrowanej struktury) i możliwości jej zastosowania w aplikacjach medycznych.”
Oprócz zasadniczej działalności naukowej dr. Mystkowska prowadzi współpracę z regionalnymi przedsiębiorstwami. Jest współautorką patentu i produktu pn. „Środek klejący na bazie tetrahydrofuranu”, który został wdrożony w systemie produkcyjnym przedsiębiorstwa Masterpress S.A. w Białymstoku. W latach 2010 – 2011 r. Joanna Mystkowska była stypendystką programu dla młodych doktorów w ramach projektu „Podniesienie potencjału uczelni wyższych jako czynnik rozwoju gospodarki opartej na wiedzy” współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestniczyła w licznych stażach krajowych w ośrodkach naukowych i przedsiębiorstwach produkcyjnych. W 2013 r. jako członek ministerialnego programu TOP 500 Innovators dr. Mystkowska przebywała na prestiżowym zagranicznym stażu naukowo-szkoleniowym w Stanford University (USA).  
 
Dr inż. Krzysztof Jurczuk (Katedra Oprogramowania, Wydział Informatyki PB) prowadzi badania naukowe, które koncentrują się wokół zagadnień związanych z informatyką biomedyczną oraz biocybernetyką i inżynierią biomedyczną. Jego badania odpowiadają na pytanie jak wykorzystać technikę (nauki informacyjne, informatykę) w biologii i medycynie. Jego uwaga skupia się na budowaniu modeli matematycznych oraz symulatorów komputerowych skanerów obrazowania medycznego (m.in. tomografii rezonansu magnetycznego), modelowaniu organów wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniu sieci naczyń krwionośnych oraz hemodynamiki. Są to badania interdyscyplinarne, które łączą w sobie wiedzę z wielu dziedzin, m.in. informatyki, matematyki, biologii, inżynierii biomedycznej oraz fizyki jądrowej i płynów. Badania te prowadzone są w ścisłej współpracy z Laboratorium Przetwarzania Sygnałów oraz Obrazów na Uniwersytecie 1 w Rennes we Francji. Celem tych badań jest: lepsze zrozumienie rzeczywistych systemów (np. organizmu ludzkiego i zachodzących w nim procesów), dostarczenie rozwiązań tzw. in silico (czyli na komputerze), które bez udziału pacjenta oraz specjalistycznego sprzętu pozwalają na dowolnie długie prowadzenie badań.
W 2014 roku Krzysztof Jurczuk rozpoczął także badania nad modelowaniem i symulacją terapii metodą radioembolizacji w ścisłej współpracy z ww. ośrodkiem we Francji. Jest to metoda, alternatywna do chemioterapii, leczenia nieoperacyjnych nowotworów, która jest stosowana w Polsce dopiero od kilku lat (w nielicznych ośrodkach), w Europie nieznacznie dłużej. Nadal trwają intensywne prace nad jej rozwojem oraz analizą wyników leczenia oraz efektów ubocznych.
 
Więcej informacji na  stronie PB:
http://pb.edu.pl/blog/2014/10/06/stypendia-ministerialne-dla-dwojga-naukowcow-pb/
 
Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook