Dodana: 18 luty 2015 07:21

Zmodyfikowana: 18 luty 2015 07:21

Politechnika Białostocka na Giełdzie Wynalazków

PHOBOS, RECON, NEUROGNET – 3 projekty studentów Politechniki Białostockiej prezentowane są na 22. Krajowej Wystawie – Giełdzie Wynalazków nagrodzonych w 2014 roku na światowych wystawach wynalazczości.

Dwudniowa wystawa otwarta została we wtorek 17 lutego po południu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem imprezy jest promocja w kraju polskich wynalazków nagrodzonych na arenie międzynarodowej w mijającym roku.

PHOBOS jest systemem informatycznym, który za pomocą wirtualnej rzeczywistości ma za zadanie wspierać psychoterapeutów w procesie leczenia fobii. W tym celu wykorzystuje on okulary 3D Oculus Rift oraz czujniki ruchu, które pozwalają w pełni przenieść pacjenta w wirtualny świat. W tym świecie psychoterapeuta może na żądanie wywołać sytuację lękową. PHOBOS zdobył złoty medal w kategorii innowacji technologicznej oraz został wyróżniony pucharem przyznanym przez Europe France Inventeurs Brussels Innova 2014 na ubiegłorocznych targach w Brukseli. Projekt  zajął też pierwsze miejsce w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2014, w kategorii Innowacje,  wygrał także akademicki konkurs przedsiębiorczości  „Mój Pomysł, Mój Biznes”. PHOBOS powstał na Wydziale Informatyki PB.

RECON jest systemem do długoterminowej obserwacji środowiska w trudnych warunkach.System został zbudowany przez studentów Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, może być używany na grząskich i sypkich terenach. Dane uzyskane w terenie są przesyłane drogą radiową do Internetu, dzięki czemu minimalizowane jest bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. Za ten projekt studenci Politechniki Białostockiej zdobyli w ubiegłym roku II nagrodę w prestiżowym konkursie International Contest of Applications in Nano-micro Technology (iCAN). RECON brał udział w Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA, skąd powrócił ze srebrnym medalem za innowację.

Obok Michała Grzesia (RECON) oraz Marka Antoniuka i Katarzyny Wawrzeniuk (PHOBOS) zaproszenie na wystawę otrzymał także Petros Psyllos - student Wydziału Informatyki. To nagroda od Fundacji Haller PRO INVENTIO w konkursie dla młodych wynalazców. Petros Psyllos prezentuje w Warszawie  projekt Neurognet – urządzenie dedykowane osobom niewidzącym. To sygnet rozpoznający wykonywane gesty, rysowane palcem w przestrzeni różne znaki. Przy jego zastosowaniu niewidomi mogą obsługiwać dowolny smartfon.

Giełda Wynalazków przyczynić się ma do zwiększenia zainteresowania podmiotów gospodarczych polskimi rozwiązaniami naukowo-technicznymi oraz produktami innowacyjnymi. Jutro organizatorzy zaplanowali dzień otwarty m.in. dla przedstawicieli firm i przedsiębiorstw.

Patronat Honorowy nad Giełdą Wynalazków sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook