Dodana: 16 grudzień 2014 09:34

Zmodyfikowana: 16 grudzień 2014 09:34

Mariana Kozłowska z Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB w programie Rzecznicy Nauki

Mariana Kozłowska – doktorantka na Wydziale Biologiczno-Chemicznym Uniwersytetu w Białymstoku, finalistka konkursu dla naukowców FameLab 2014 - bierze udział w I edycji programu Rzecznicy Nauki, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. To projekt skierowany do wszystkich finalistów i finalistek konkursu FameLab oraz do dziennikarzy i dziennikarek zajmujących się popularyzacją nauki i komunikacją naukową w Polsce.

Jak można przeczytać na stronie internetowej organizatorów - program ma pomóc w nawiązaniu relacji i zapoczątkowaniu współpracy pomiędzy naukowcami rozwijającymi swoje umiejętności w zakresie popularyzacji nauki a doświadczonymi w tym zakresie dziennikarzami. FameLaberzy uczą się od mistrzów komunikacji, dziennikarze mogą zyskać bezpośredni dostęp do ciekawych tematów, poznać pracę naukowca od kuchni. Na tej wzajemnej wymianie umiejętności korzystają także odbiorcy zaangażowanych w program mediów, zyskując dostęp do nauki z pierwszej ręki, w najwyższej jakości, w zrozumiałej formie. Celem nadrzędnym programu jest jednak otwarcie naukowców i społeczeństwa na dialog. Pierwsze spotkanie uczestników programu odbyło się 11 grudnia 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik.

Mariana Kozłowska jest absolwentką chemii na UwB. W latach 2011-2013 uczestniczyła w projekcie HOMING PLUS pod kierownictwem dr. Pawła Rodziewicza, finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Brała udział w wielu konferencjach naukowych, ma na koncie kilka publikacji, była aktywną członkinią Koła Naukowego Chemików UwB. Obecnie jest przewodniczącą Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów. Dostała się do tegorocznego polskiego finału FameLabu – międzynarodowego konkursu dla naukowców popularyzujących naukę. Podczas trzyminutowego konkursowego wystąpienia opowiadała o specyficznych odziaływaniach między cząsteczkami.

W ramach projektu Rzecznicy Nauki Mariana Kozłowska będzie współpracować z Olą i Piotrkiem Stanisławskimi – dziennikarzami TOK FM, autorami bloga Crazy Nauka. Wspólnie z nimi będzie prowadzić audycje radiowe, pisać artykuły i nagrywać filmiki popularnonaukowe.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook