Dodana: 17 styczeń 2015 12:26

Zmodyfikowana: 17 styczeń 2015 12:26

Łazik marsjański w Olecku

Politechnika Białostocka będzie współpracować z I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku.  Umowę o współpracy podpisał w piątek 16 stycznia 2015 r. Rektor PB prof. Lech Dzienis oraz Dyrektor LO Leszek Stanisław Olszewski.

Z inicjatywą nawiązania współpracy wystąpiła w grudniu dyrekcja szkoły. Liceum chce podnosić poziom kształcenia i zainteresować swoich uczniów naukami technicznymi  oraz przygotowywać młodzież do kontynuowania nauki na studiach. To szkoła zajmująca czołowe miejsce wśród liceów warmińsko-mazurskich. 97-100 procent absolwentów I LO w Olecku zdaje egzamin maturalny (wg danych z lat 2011-2014). Z informacji szkolnego doradcy zawodowego wynika, że absolwenci wybierają często uczelnie techniczne.

Na zorganizowanym przez nauczycieli spotkaniu z uczniami, burmistrz Olecka Wacław Olszewski namawiał do studiowania właśnie na Politechnice Białostockiej, uczelni której absolwenci zdecydowanie łatwiej mogą znaleźć pracę. Wicestarosta Kazimierz Iwanowski podkreślał, że studenci PB osiągają międzynarodowe sukcesy. Przyznał, że ma nadzieję iż część tych sukcesów w przyszłości należeć będzie właśnie do uczniów z Olecka.

- Politechnika Białostocka pozwala rozwijać pasje, nasi studenci mają „otwarte głowy”, kreatywne pomysły i niezwykłą wyobraźnię, o czym świadczą budowane na uczelni łaziki marsjańskie. Na naszej uczelni działa ponad 60 kół naukowych – mówił Rektor prof. Lech Dzienis wskazując na Hyperiona 2.

Do Olecka przyjechał bowiem łazik marsjański Hyperion 2, który zdobył w ubiegłym roku pierwszą nagrodę w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Z uczniami spotkał się Maciek Rećko – student Wydziału Mechanicznego PB, który kieruje budową nowego łazika marsjańskiego o nazwie #next. Następca Hyperiona w maju startować będzie w coraz trudniejszych konkurencjach przygotowywanych przez organizatorów na pustyni w stanie Utah. Maciek Rećko opowiadał jak wyglądają światowe zawody łazików marsjańskich i jak przebiegała budowa robota.

Uczniowie mogli także poznać inny utytułowany projekt studentów Politechniki Białostockiej -  Marek Antoniuk z Wydziału Informatyki zaprezentował PHOBOSA. To wirtualny system wspomagający terapeutów w leczeniu fobii. PHOBOS zdobył w Brukseli złoty medal w kategorii innowacji technologicznej (Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2014). Dla twórców PHOBOSA to także kolejna nagroda – w kwietniu ubiegłego roku wygrali oni krajowe finały Imagine Cup 2014 w kategorii Innovation, a w czerwcu – zdeklasowali konkurentów w akademickim konkursie przedsiębiorczości  „Mój Pomysł, Mój Biznes”. To
co osiągniecie zależy od waszego nastawienia – mówił Marek Antoniuk i zdradzał swoje nie najlepiej rokujące wyniki z matury z matematyki sprzed kilku lat. Wszystko zależy od waszej determinacji – dodawał.

Uczniowie liceum oraz zaprzyjaźnionych gimnazjów osobiście chcieli poznać umiejętności łazika i PHOBOSA. Długo po zakończeniu spotkania rozmawiali ze studentami. Podczas spotkania Tomasz Buczkowicz z Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń PB zaprezentował uczelnię, potem udzielał informacji o kierunkach kształcenia. W sumie w wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 uczniów.
 
Zgodnie z podpisaną umową uczniowie I LO będą mogli uczestniczyć w zajęciach i wykładach na Politechnice Białostockiej. W Olecku powstanie klasa pod patronatem Politechniki Białostockiej. Możliwość dokształcania będą mieli także nauczyciele.

Uczniowie otrzymali już zaproszenie do udziału w olimpiadzie matematycznej, której laureaci będą mogli otrzymać indeks na wybrany kierunek studiów.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook