Dodana: 13 październik 2014 08:30

Zmodyfikowana: 13 październik 2014 08:30

HYPERION 2 na Politechnice Warszawskiej

Konstruktorzy nowego łazika marsjańskiego oraz samolotu udźwigowego z Politechniki Białostockiej zaproszeni zostali przez  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na spotkanie „Zawód naukowiec” . Spotkanie z przedstawicielami młodej generacji polskich naukowców  połączone z uhonorowaniem laureatów Diamentowego Grantu 2014 i Generacji Przyszłości 2014 odbyło się w sobotę (11 października) na Politechnice Warszawskiej (w godz. 11:00-17:00). Częścią uroczystości ma być także dyskusja „Nauka 2030. Jak rozpędzić karierę naukową? Jaka ma być polska nauka w przyszłości? Jak rozwijać innowacje?”

Warto przypomnieć, że dwa projekty studentów Politechniki Białostockiej znalazły się wśród 26  laureatów II edycji programu „Generacja Przyszłości”. „Generacja Przyszłości” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do młodych wynalazców, konstruktorów, programistów szukających nowych rozwiązań  i  reprezentujących Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Uznanie zyskał projekt budowy kolejnego łazika marsjańskiego przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki. Mobilny robot przygotowany do pracy w trudnych „marsjańskich” warunkach ma wystartować w zawodach University Rover Challenge 2015 w Stanach Zjednoczonych. Przypomnę, że łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej na tych prestiżowych zawodach trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011,2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2). Ten projekt otrzymał w tym roku dofinansowanie w wysokości 275 tysięcy złotych.

Około 100 tysięcy złotych otrzymał projekt budowy modelu samolotu udźwigowego na zawody "Air Cargo Challenge 2015". Zawody odbywać się będą w Niemczech, bo reprezentacja tego kraju zwyciężyła w ostatnich zawodach w Portugalii. W Portugalii studenci Politechniki Białostockiej zdobyli 10. miejsce (Air Cargo Challenge 2013, zawody odbywają się co dwa lata).  Takie samoloty mają zazwyczaj rozpiętość skrzydeł 3-5 metrów i ważą 2-3 kilogramy. Ale podnoszą 3-4-krotność swojej masy.

 Warto przypomnieć, że nagrodzony w tym roku w Stanach Zjednoczonych Hyperion 2 powstał dzięki dofinansowaniu w ramach I edycji programu „Generacja Przyszłości”.  Hyperion 2 będzie prezentował się w sobotę na Politechnice Warszawskiej podczas spotkania  „Zawód naukowiec”. Przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się wystawa dronów, łazików i pojazdów skonstruowanych przez młodych naukowców. 


Dorota Sawicka
Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook