Dodana: 13 listopad 2014 08:18

Zmodyfikowana: 13 listopad 2014 08:18

Edukacja globalna w VII LO w Białymstoku

INNE + NASZE = CIEKAWE" - to pomysł realizowany w VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, w ramach projektu "Edukacja Globalna 2014-2015.Regranting dla organizacji pozarządowych".

Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży globalnymi współzależnościami oraz  kształtowanie wśród nich postaw respektujących różnorodność kulturową. W ramach projektu szesnastoosobowa grupa licealistów bierze udział w warsztatach z edukacji globalnej. Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi , z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć fotograficznych, teatralnych i plastycznych. W ubiegłym tygodniu na warsztatach "Fotografia dla przyszłości" młodzież poznała podstawowe zasady warsztatu fotografa oraz dowiedziała się, dlaczego ważny jest rzetelny dobór zdjęć wykorzystywanych w publikacjach i kampaniach edukacyjnych, co oznacza upodmiotowienie i angażowanie odbiorców oraz co to jest "Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Globalnego Południa".
Obecnie uczniowie przygotowują się do Tygodnia Edukacji Globalnej, w czasie którego  zorganizują, panel dyskusyjny na temat wolnej emigracji, wystawę prac plastycznych  i fotograficznych, prezentację etiud teatralnych oraz happening. Swój udział w projekcie zapowiedziały trzy białostockie gimnazja: Publiczne Gimnazjum nr 15 im. Wiesława Kazaneckiego, Publiczne Gimnazjum nr 18 im. króla Stefana Batorego  i Publiczne Gimnazjum nr 9 im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie. We wszystkich szkołach zostanie zaprezentowana wystawa prac plastycznych i fotograficznych, a ich przedstawiciele wezmą  udział w dyskusji na temat wolnej emigracji. 
Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych "Siódemka", założone przez nauczycieli VII LO w Białymstoku. Misją organizacji jest wspieranie młodzieży w działaniach edukacyjnych i artystycznych.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

facebook