Dodana: 14 listopad 2014 14:58

Zmodyfikowana: 14 listopad 2014 14:58

Biblioteka Uniwersytecka dla Książnicy Podlaskiej

Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański i Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Leonard Etel podpisali dziś umowę przedwstępną pomiędzy Województwem Podlaskim a Uniwersytetem w Białymstoku, a dotyczącą kupna Biblioteki Uniwersyteckiej wraz z przyległym budynkiem rektoratu. Bibliotekę Uniwersytecką samorząd kupił na potrzeby Książnicy Podlaskiej.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczył również Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek i dyrektor Książnicy Podlaskiej Jan Leończuk.

- Dzisiejszy dzień kończy starania województwa i Książnicy Podlaskiej o nowy budynek. Staraliśmy się wcześniej pozyskać środki na nowy lokal, ale nam się nie udało. Los nam jednak sprzyjał bo Uniwersytet w Białymstoku zrealizował projekt Kampusu Uniwersyteckiego. Dobrze się stało, że możemy pomóc rektorowi pozbyć się tej nieruchomości w centrum miasta - powiedział marszałek Jarosław Dworzański.

-  Z naszego punktu widzenia to bardzo dobry interes. To nie jest tak, że biblioteka uniwersytecka przestaje istnieć, raczej zyskujemy jeszcze jedną bibliotekę, bo druga z czasem powstanie w kampusie - dodał prof. Leonard Etel.

Wraz z tą nieruchomością samorząd kupuje budynek przylegający (siedzibę rektoratu) z przeznaczeniem na biura jednostek organizacyjnych samorządu województwa.

Z punktu widzenia samorządu to też jest dobry interes. Początkowo projekt zakładał realizację zadania jakim jest budowa nowego gmachu książnicy podlaskiej za 100 mln zł. Teraz samorząd nabywa obie nieruchomości z działkami za cenę 25 mln zł (biblioteka - 22,5 mln zł; gmach rektoratu - 2,5 mln zł). Kwotę tę zapłaci w ratach. Na początek po podpisaniu aktu własności 7,5 mln zł za bibliotekę plus 2,5 mln za rektorat, a pozostałe 15 mln w trzech równych ratach po 5 mln zł do 31 marca kolejnego roku.

- Oto się spotkały dwie biblioteki o statusie naukowym - powiedział dyrektor Książnicy Podlaskiej Jan Leończuk.

Wspomniał, że Książnica już od dawna borykała się z problemem lokalowym, a mając ponad 1,3 mln woluminów nie miała warunków do ich właściwego przechowywania, "aż w końcu pan marszałek znalazł rozwiązanie problemu nierozwiązanego od 40 lat".

Książnica Podlaska zacznie się przenosić do budynku biblioteki przy ul. Skłodowskiej we wrześniu następnego roku i jak zapewnia dyrektor Leończuk nie będzie się to wiązało z totalnym zamknięciem bibliotek.

 

 

 

facebook