Dodana: 13 wrzesień 2017 10:56

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2017 11:02

Kolory Prawosławia. Polska. Promocja albumu fotograficznego w Brukseli

Kolejne wystawy otwarte. Po Wilnie, Helsinkach, Sankt Petersburgu i Moskwie przyszedł czas na Brukselę. 8 września 2017 r. w polskiej parafii prawosławnej w Brukseli otwarto wystawę „Kolory Prawosławia. Polska”.

Ilustracja do artykułu 2-1505288677img_5409.jpg

 

w postaci albumowej ukazał się pierwotnie w 2011 roku jako wydanie Warszawskiej Metropolii Prawosławnej we współpracy z portalem www.orthphoto.net. Obecne, 3 wydanie wzbogaca poprzednie o nowe fotografie. Całość stanowi niezwykłą podróż opowiadającą o Prawosławiu w Polsce. Na 146 fotografiach autorstwa 57 fotografów pokazane zostało Prawosławie widziane obiektywem, ale i sercem. Za pośrednictwem fotografii można bowiem wiele opowiedzieć. Autorzy zdjęć czynią to z pasją, koncentrując się na ukazaniu piękna sztuki sakralnej i duchowości Cerkwi prawosławnej w Polsce. Pasja to trudna, wymagająca cierpliwości, wrażliwości i taktu. Dzięki niej możliwe staje się utrwalenie krótkich momentów historii i wydłużenie ich praktycznie w nieskończoność, uczynienie chwil nieprzemijającymi oraz będącymi wstępem do głębszej refleksji religijnej i duchowej.

W prezentowanym albumie utrwalone zostały krzyże, elementy krajobrazu i elementy architektury sakralnej, detale i wystrój świątyń, szaty liturgiczne, płonące świece, ikony i dym kadzideł. W kadrach nie zabrakło też wydarzeń religijnych – pielgrzymek, świąt i obrzędów. Uważny obserwator dostrzeże również zatrzymaną w kadrze głębię ludzkich przeżyć, atmosferę modlitwy.

W albumie znajdują się też fotografie chwil, których nie może doświadczyć turysta zwiedzający świątynię, bowiem nie zostały one opisane w przewodnikach. Można ich jednak „dotknąć” dzięki temu albumowi. Przedstawione świątynie, monastery, ludzkie gesty i emocje przenoszą odbiorcę do rzeczywistości niewidzialnej. Tu wspaniale współgra ze sobą koloryt wiejskich i miejskich cerkwi, codziennych i świątecznych obrzędów religijnych, postacie hierarchów, duchowieństwa i wiernych.

Otwarcie wystawy wzbogacone zostało wystąpieniem Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza pod dyrygenturą dra Marcina Abijskiego.

Wystawa zorganizowana została przez polską parafię w Brukseli przy współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Podlaskiego w Brukseli i pod patronatem Ambasady RP w Królestwie Belgii oraz Prawosławnej Metropolii Beneluksu. Błogosławieństwa na organizację wystawy udzielili Jego Eminencja metropolita Sawa oraz Jego Eminencja metropolita Atenagoras.

Za: www.podlaskie.eu 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook