Dodana: 18 sierpień 2021 15:26

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2021 16:00

„Będzie na nas patrzył cały świat”. Dzieło prof. Tarasewicza na Expo 2020 w Dubaju

Zajmuje niemal 46 mkw. powierzchni i jest największym dziełem prof. Leona Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. W środę (18.08) w fabryce firmy Unihouse S.A. w Bielsku Podlaskim zaprezentowano po raz pierwszy powstałą tam abstrakcję, która będzie zdobić Pawilon Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. W spotkaniu wziął udział marszałek Artur Kosicki, autor dzieła oraz Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej i współpracy z uczelniami i Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Unibep S.A.

Ilustracja do artykułu DSC00595.jpg

Skąd dzieło artysty związanego z naszym regionem w Pawilonie Polskim? To właśnie podlaska wystawa pod nazwą Xylopolis będzie inaugurować obecność naszego kraju na Wystawie Światowej  Expo w Dubaju. O genezie pomysłu na prezentację obrazu profesora podczas wystawy w Dubaju opowiedział marszałek Artur Kosicki.

- To wielkie wyzwanie, będzie na nas patrzył cały świat. W kulminacyjnym dniu otwarcia wystawy będzie nas odwiedzać wielu kontrahentów, ludzi, którzy mają duże znaczenie jeśli chodzi o światową gospodarkę i rozwój regionów – mówił marszałek. - Chcieliśmy zaprezentować coś nadzwyczajnego, unikalnego, pokazać, że jesteśmy ambitni. Tak, by w efekcie zainteresować osoby odwiedzające pawilon naszym województwem, zaprosić do dalszego poznawania go. Stąd osoba nadzwyczajna, unikalna, jedyna w swoim rodzaju – pan profesor Leon Tarasewicz.

Synteza lasu i światła
Artysta przez ostatnie dwa tygodnie pracował nad abstrakcją o niebotycznych rozmiarach: 13,5 na 3,4 metra. Było ono tworzone przez ponad dwa tygodnie. Dzieło zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami.

- To jest część pawilonu i w takim wypadku, jak się projektuje do tego pracę, to z jednej strony powinna być ona samodzielna, a z drugiej wiadomo, że będzie tłem do innych obiektów i gablot, które tam są zaprojektowane - wyjaśniał Leon Tarasewicz. - Mi zostało zrobienie syntezy czterech pór roku, lasu współgrającego w różny sposób z energią światła, aby mogło to funkcjonować jako część  całej tej ekspozycji.

Podlaskie partnerstwo

Niecodziennie dzieło, by powstać, wymagało obszernego miejsca. Zapewniła je w firma Unihouse z Bielska Podlaskiego. Niemal codziennie mistrz spędzał w hali przedsiębiorstwa kilka godzin, realizując swoją wizję. Za pomoc bielskiej firmie dziękował marszałek Kosicki.

- Bez was nigdy byśmy tego nie zrobili. Sięgnęliśmy po partnerów, który zna cały świat. Unihouse jest firmą znaną na zagranicznym rynku. I mimo tego, że nie musi się już promować, chce nadal promować województwo podlaskie – podkreślił marszałek.

Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A., zaznaczył, że uczestnictwo naszego regionu w światowej wystawie Expo 2020 to szansa na zaprezentowanie się lokalnego biznesu.

- Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że to wydarzenie ma miejsce u nas. To fantastyczna rzecz – mówił.
Odnosząc się do zamysłu podlaskiej prezentacji Xylopolis, podkreślił, że Bielsk Podlaski to matecznik budownictwa drewnianego w Polsce. Zlokalizowane są tam największe w kraju firmy z branży, znajdujące się też w czołówce europejskiej.

„Łącząc umysły kreujemy przyszłość”

O będących na ostatniej prostej przygotowaniach Polski do EXPO 2020 mówiła Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej oraz współpracy z uczelniami. Zaznaczyła też, że to był najlepszy wybór, by to właśnie podlaska prezentacja inaugurowała funkcjonowanie Pawilonu Polskiego na wystawie światowej.

- Bardzo cieszy nas, że z tak wielką świadomością Podlaskie wzięło na swoje barki plany, co do tej prezentacji i, że w ramach tego programu znalazło się też dzieło, które jest za nami – mówiła. – Decyzja o tym, że Podlaskie rozpoczyna program obecności Polski na Expo, że inauguruje również program regionalny na Expo i wreszcie fakt, że Podlaskie będzie obecne przez ponad trzy tygodnie od rozpoczęcia wystawy  do 24 października, z jednej strony jest zobowiązujące, ale mamy wielkie nadzieje, że rzeczywiście region przyjmie to i jako zobowiązanie, i jako nasze ogromne zaufanie.

Wielkie dzieło prof. Tarasewicza świat po raz pierwszy zobaczy za ponad 40 dni – 1 października podczas otwarcia Światowej Wystawy Expo Dubai 2020.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook