Dodana: 8 czerwiec 2015 08:00

Zmodyfikowana: 26 czerwiec 2015 11:30

Podlaskie Siła !

Podlaskie: Siła! Poczuj siłę natury, kultury i interakcji. To nowa akcja promocyjna Województwa Podlaskiego, której areną są Warszawa, Kraków, Dingolfing (Niemcy) oraz Cortona (Włochy).

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przygotował ,szereg atrakcji, przekonujących, że Podlaskie to nie tylko piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i przysłowiowa gościnność, ale to także siła, moc i dynamizm. Uczestnicy naszych wydarzeń przekonają się o tym podczas poszczególnych punktów programu, podzielonego na 6 przenikających się części:

·        Podlaskie: AKCJA!
Podlaskie: TANIEC!
Podlaskie: ROOM ROOM!
Podlaskie: TRADYCJA!
Podlaskie: WIELOMA JĘZYKAMI!
Podlaskie: ALEF!

Obejrzyjcie nasze relacje i poznajcie siłę Podlaskiego. Serdecznie zapraszamy.

Warszawa 7 czerwca
 

Województwo Podlaskie po raz kolejny podbiło serca mieszkańców stolicy


Mieszkańcy stolicy oraz turyści odwiedzający w tym czasie Krakowskie Przedmieście w Warszawie przez kilka godzin mogli poczuć atmosferę podlaskiej natury, kultury, tradycji, siły i dynamizmu.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 14.00 od występu tancerzy z grupy Fair Play Crew, którzy zapraszali gości do wspólnej zabawy tanecznej, w której nagrodą były upominki nawiązujące do logotypu województwa podlaskiego. Każdy z odwiedzjących mógł spróbować swoich sił w pojedynkach tanecznych z mistrzami tańca, rodem z Podlaskiego, którzy przekonywali, że tańczyć mogą wszyscy – od najmłodszych do najstarszych. Dla wielu była to jedyna w swoim rodzaju okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą publicznością. Dzisiaj każdy mógł zostać mistrzem tańca!

Kolejnym punktem programu była gra rowerowa „Podlaskie: akcja!”, która w formie drogi wideo oprowadzała uczestników przez województwo podlaskie. Wykorzystując specjalnie przygotowane rowery autorstwa Adriana Łucejko, można było przejechać przez region, zbierając przy tym punkty symbolizowane przez pikselowe elementy składające się na logo regionu. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko dobrym refleksem, ale również sprawnością fizyczną. Liczył się bowiem nie tylko czas przejazdu, ale również liczba zdobytych punktów. Odwiedzający nas goście podkreślali piękno podlaskiego krajobrazu, przekonując, że jest do doskonały bodziec do tego, żeby odwiedzić region i przejechać się po tych samych trasach, ale już w rzeczywistości. „Lubię jeździć na rowerze, ale po tak zaskakujących trasach jeszcze nie podróżowałem. Chyba najwyższy czas na zorganizowane podlaskiej wyprawy” powiedział nam jeden ze zwycięzców bicyklowego konkursu.

Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty łucznictwa i szermierki przygotowane przez spadkobierców tradycji podlaskich Tatarów. Była to gratka przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale również wielu dorosłych chciało bliżej poznać arkana poprawnego trzymania łuku, czy skutecznego trafiania do celu. Co ciekawe byli wśród nich nie tylko Polacy, ale również wielu turystów z zagranicy, m.in. ze Skandynawii i Azji. Wszyscy zgodnie podkreślali, że tego typu wydarzenia, są świetną okazją do poznawania historii poprzez zabawę. „Od dziecka marzyłem o strzelaniu z łuku, ale dzisiaj po raz pierwszy udało mi się to marzenie zrealizować” – ta opinia jednego z naszych gości nie była bynajmniej odosobniona.

O tym, że Podlaskie to nie tylko aktywność fizyczna przekonywały z kolei inne atrakcje sobotniego popołudnia. Były nimi Room Room – modernistyczny pokoik autorstwa Karoliny Maksimowicz, w którym można było odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i w spokoju przeżywać piękno podlaskiej przyrody utrwalone na zdjęciach Wiktora Wołkowa i Tomasza Tomaszewskiego. Wystawy prac dwóch wybitnych fotografików można podziwiać na Krakowskim Przedmieściu od 2 czerwca do 2 lipca. Jako ciekawostkę możemy podać, że widzieli ją goście, którzy odwiedzili Warszawę z okazji obchodów rocznicy 25-lecia polskiej wolności, odbywających się 4 czerwca na Placu Zamkowym.

„Urodziłem się na w Siemiatyczach, ale wyjechałem stamtąd jako dziecko. Dzisiaj województwo przyjechało do mnie. Jestem dumny i szczęśliwy, bo nigdy o tym miejscu nie zapomniałem”. To reakcja jednego z mieszkańców Warszawy po obejrzeniu zaprezentowanych przez nas zdjęć.

To jednak nie koniec atrakcji dzisiejszego dnia. Jego zwieńczeniem będzie wieczorny koncert Karoliny Cichej, która z pewnością porwie warszawską publiczność i przeniesie ją w bogactwo kulturowej podlaskiej różnorodności.

Dingolfing (Niemcy) – 4 – 6 lipca



Cortona (Włochy) – 17 – 20 lipca 

Kraków – 31 lipca

 

Kraków poczuł moc podlaskiej siły

Krakowski Mały Rynek stał się 31 lipca, przez kilkanaście godzin świadkiem siły województwa podlaskiego. Mieszkańcy Krakowa mogli się przekonać , że Podlaskie to nie tylko malownicze krajobrazy, bogactwo fauny i flory, ale również siła, dynamizm i kreatywność jego mieszkańców.

W przepełnionym atrakcjami programie, przygotowanym przez Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP, na pierwszy plan wysuwał się taniec.
Podlaskie: siła! DANCE BATTLE! – pierwsza edycja międzynarodowego turnieju tanecznego – była magnesem przyciągającym pasjonatów tańca w różnym wieku, od najmłodszych do najstarszych. W scenografii zbudowanej z wielobarwnych pikselowych kwadratów odbywały się pojedynki taneczne, w których uczestniczyli najlepsi tancerze z kraju i zagranicy, co chwilę wzbudzając zachwyt licznie zgormadzonej publiczności. Tuż obok odbywały się pokazy i warsztaty taneczne, prowadzone przez członków białostockiej formacji Fair Play Crew. Tancerze Podlaskiego wciągali zebranych do wspólnej zabawy.

Taniec był jednak tylko jednym z punktów bogatego w atrakcje programu. Po raz kolejny prawdziwą furorę zrobiła interaktywna gra, w której przy pomocy specjalnie przygotowanych rowerów, nawiązujących swoim kształtem do sylwetek żubra i łosia, można było przemierzać podlaskie ścieżki. Była to doskonała okazja, żeby chociaż przez chwilę poczuć namiastkę podlaskiego krajobrazu. Emocje towarzyszące grze udzielały się wszystkim, a innowacyjna forma przekazu sprawiała, że wielu uczestników i widzów postanowiło zaopatrzyć się w mapy i foldery promujące region. Wierzymy, że dzięki temu spotkaniu wielu z nich odwiedzi nas nie tylko wirtualnie.

Kolejnym elementem składającym się na podlaską prezentację był monochromatyczny pokoik przygotowany przez projektantów związanych z festiwalem Up To Date, w którym można było oderwać się od wielkomiejskiego zgiełku i przenieść się oczami wyobraźni do miejsca, w którym nieskażona przyroda i atmosfera życzliwości oczekują na przybywających gości. O tym, że Podlaskie świetnie zapewnia taką atmosferę przekonywała dodatkowo wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego. Równy podziw wzbudzały zdjęcia wykonane przez Wiktora Wołkowa, prezentujące region jako miejsce magiczne, przepełnione siłą ducha.

Tegoroczne akcje promocyjne województwa podlaskiego realizowane pod hasłem Podlaskie: siła! nie byłyby możliwe bez zaangażowania wielu pasjonatów regionu, którym chcielibyśmy szczególnie podziękować. Podlaską energią zasilali: Karolina Cicha, Karolina Maksimowicz ze swoją niezawodną drużyną, Jędrzej Dondziło, Krzysztof Kiziewicz z międzynarodowym teamem,  Adrian Łucejko, Maciej Szupica, formacja Fair Play Crew, Artur Radecki, podlascy łucznicy na czele z Anką Sokólską i wiele innych wspierających nas osób. Dziękujemy Wam wszystkim za atmosferę, którą wspólnie stworzyliśmy.

 
Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: Gazeta Wyborcza oraz Discovery Channel Polska.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook