Dodana: 13 wrzesień 2009 16:49

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2009 16:49

Dożynki Wojewódzkie

13 września w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się Wojewódzkie Święto Plonów.

13 września w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się Wojewódzkie Święto Plonów.
Święto, które jest piękną tradycją podziękowania Bogu za zebrane plony, ma również na celu uhonorowanie rolniczego trudu związanego z ciężką pracą przy dostarczaniu nam codziennego chleba. Każdego roku Dożynki Wojewódzkie gromadzą wielu uczestników – mieszkańców wsi oraz przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem.
Tradycyjnie Wojewódzkie Święto Plonów utrzymane jest w duchu ekumenicznym. Obchody dożynkowe zainaugurowało nabożeństwo prawosławne  w Cerkwi pw. Szymona Słupnika w Brańsku, które odprawił Biskup Siemiatycki Jerzy.

Tegoroczna impreza  połączona została z obchodami dożynek diecezjalnych, organizowanych przez Jego Ekscelencję Stanisława Stefanka, Biskupa Łomżyńskiego. Msza św. w obrządku katolickim odbyła się w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem. W trakcie mszy Biskup Łomżyński poświęcił zgromadzone na kościelnym dziedzińcu wieńce dożynkowe.
Główne uroczystości Wojewódzkiego Święta Plonów odbyły się na Stadionie Miejskim, po uroczystym przemarszu uczestników ulicami miasta.
Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański powitał gości, wśród których byli m.in. Michał Dworczyk  Doradca Prezydenta RP, Marian Zalewski  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Bogdan Zieliński  Starosta Wysokomazowiecki, Wojciech Dzierzgowski Wicewojewoda Podlaski, przedstawiciele władz samorządowych prezydenci, starostowie, burmistrzowie przedstawicieli służb mundurowych.

Dzięki Bożej Opatrzności, możemy po raz kolejny złożyć Dziękczynienie za zebrane plony. Święto Plonów jest dla nas dniem szczególnym, stanowi bowiem ukoronowanie całorocznego trudu. Wieniec dożynkowy i chleb obrzędowy są symbolami ciężkiej i ofiarnej pracy, bez której trudno sobie wyobrazić pomyślny rozwój naszego kraju i regionu. Stojąc w dniu dzisiejszym przed bochnem chleba z tegorocznych plonów, w spokoju i skupieniu podziękujmy Bogu za dary ziemi, którymi Nas obdarza.

W tym szczególnym dniu kieruję do Was, drodzy Rolnicy wyrazy głębokiego szacunku i zarazem składam pokłon waszemu trudowi. Organizując Dożynki nawiązujemy do prastarej i pięknej tradycji polskiej wsi. Dożynki stwarzają doskonałą okazję wyrażenia swojego przywiązania do ojcowizny, jej bogatej kultury i obyczajowości oraz dają możliwość zjednoczenia się w nadziei na lepsze jutro. Tylko dzięki ciężkiej, codziennej pracy udaje się Wam dokonywać stałego rozwoju naszych wsi i miasteczek. Szczególnie na tej ziemi, która (mogę to śmiało powiedzieć) jest stolicą mleczarstwa w naszym kraju, nie sposób przeoczyć postępu, jaki z roku na rok dokonuje się w rolnictwie. Dlatego też chciałbym Drodzy Rolnicy podkreślić, że jesteście dumą naszej ziemi. Pokazaliście, że nie tylko potraficie produkować żywność wysokiej jakości, lecz również radzicie sobie jako managerowie i ekonomiści. Umiejętności te są bowiem niezbędne przy prowadzeniu nowoczesnych gospodarstw.

Jeszcze  raz dziękując za Wasz trud i poświęcenie życzę wszelkiej pomyślności Wam drodzy rolnicy oraz Waszym rodzinom. Niech nigdy nie zabraknie nam wszystkim powszedniego chleba, którym zaraz będziemy się dzielić. Gorące słowa podziękowania kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że możemy dzisiaj zgodnie z tradycją, w spokoju i zadumie podziękować Bogu za otrzymane dary. – powiedział Marszałek

Organizatorzy zadbali, aby miasto, na terenie którego w bieżącym roku organizowane są Dożynki Wojewódzkie, pokazało się z jak najlepszej strony.
Oprócz tradycyjnych obrzędów dzielenia się chlebem oraz błogosławieństwo można było zobaczyć  szereg atrakcji: prezentacje instytucji związanych z rolnictwem, występy zespołów ludowych, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego.

Nie zabrakło również tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

W kategorii wieńców tradycyjnych przyznano 3 równorzędne nagrody.
1. Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego - wieś Patoki koło Brańska.
2. Nagroda Starosty Wysokomazowieckiego - wieś Zbójna.
3. Nagroda Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie otrzymuje Kolo Gospodyń Wiejskich w Ogrodniczkach.

W kategorii wieńców współczesnych przyznano również 3 równorzędne nagrody.
1. Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego - Parafia Szczepankowo
2. Nagroda Starosty Wysokomazowieckiego - Parafia Śniadowo
3. Nagroda Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie-  wieś Popowo,Parafia Grajewo

Komisja wyraziła ogromne uznanie dla wykonawców wieńców z racji dużej ilości wieńców tradycyjnych, udziału w tegorocznych dożynkach dzieci i młodzieży w strojach ludowych oraz ich pięknego śpiewu opartego na tradycyjnych pieśniach dożynkowych.

Zinteresowani dotacjami UE, mogli uzystkać informacje na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Pracownicy Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich informowali o wszystkich działaniach związanych z programem PROW 2007-2013 realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.


Dodatkową atrakcją był występ zespołów „Megam” i „Impuls” oraz gwiazdy wieczoru Tomka Kamińskiego.

Tradycyjnie podczas Wojewódzkiego Święta Plonów nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie wojewódzkiego finału konkursów „Żniwa mogą być bezpieczne”.

Została również wręczona nagroda w ramach konkursu o nagrodę „Kryształowej Koniczyny”. Zwyciężczynią finału wojewódzkiego konkursu jest  Anna Dobrowolska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. Dzięki niej Michałowo stało się rzeczywistym centrum kulturalnym dla środowiska lokalnego. Poza pracą Pani Anna efektywnie działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych. Angażuje społeczność wiejską do udziału w projektach edukacyjnych, sportowych. Inspiruje mieszkańców i zachęca ich do działania.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook