Dodana: 21 czerwiec 2007 06:43

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2007 06:43

Rewelacyjna komedia z Bożeną Dykiel

24 czerwca o godz. 16 w Klubie Sztuki OiFP w ramach cyklu „Śladami Podlasian w sztuce” będziemy mieli okazję zobaczyć Bożenę Dykiel w filmie „Wyjście awaryjne” Romana Załuskiego.

Zapraszają: Klub Sztuki OiFP, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Centrum filmowe „Helios” S.A


Bożena Dykiel, urodziła się w Grabowie k. Kolna.

Wykład dyr. Filmoteki Narodowej Jan Słodowski

Wstęp wolny.

Działalność Klubu Sztuki OiFP zostania wznowiona we wrześniu!

WYJŚCIE AWARYJNE
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1982
Premiera: 1982. 12. 26
Gatunek: Komedia
Dane techniczne: Barwny. 2427 m. 89 min.
Plenery: Wrocław (Dom Handlowy Renoma (PDT), Rynek Główny, ul. Świdnicka, boisko szkoły podstawowej nr 74 przy ulicy Kleczkowskiej, budynek Telewizji Polskiej przy ul. Karkonoskiej 8, więzienie na Świebodzkiej, Dworzec Główny PKP).

Prowincjonalne miasteczko z początku lat osiemdziesiątych. Wśród jego mieszkańców jest rodzina Kolędów. Pani Kolędowa jest energicznym naczelnikiem gminy, jej mąż safanduła zajmuje się domową hodowlą kaczek i uprawą kwiatów w "tunelach". Ich córka Dorota jest panną ładną i niepracującą. Intryga zaczyna się w momencie, gdy pani naczelnik dowiaduje się, że ma zostać babcią. Strach przed utratą autorytetu, skandalem i kompromitacją podsuwają jej iście piekielny pomysł - trzeba kupić narzeczonego z opłaconym rozwodem. Znalezienie kandydata pozostawia mężowi, którego ze sporą sumą pieniędzy wyprawia w tym celu do dużego miasta. Lawinowy przebieg wypadków obraca się, jak to często w komedii bywa, przeciwko sprawczyni całej intrygi. Okazuje się bowiem, że ani Dorota, ani ów kandydat - ekswięzień o pseudonimie "Szklarz", po ślubie nie mają wcale ochoty się rozstać. Natomiast od Kolędowej odchodzi jej mąż, który w sąsiadce znalazł lepszą towarzyszkę życia.

Akcja opiera się na zdarzeniach typowych dla ówczesnej obyczajowości. Autorzy w krzywym zwierciadle ukazują obłudę moralną dorosłych wobec ich dorastających dzieci. Bożena Dykiel zagrała niezwykle, czasem aż za bardzo energiczną kobietę w średnim wieku, która bardziej dba o pozory moralności niż o faktyczną kondycję własnej rodziny. Mąż mówiący z lekkim kresowym akcentem jest jej całkowicie podporządkowany, wręcz ubezwłasnowolniony. Obok nich oglądamy całą galerię prowincjonalnych notabli i typków z półświatka.

Ekipa
Reżyseria: Roman Załuski
Współpraca reżyserska: Aleksander Sajkow, Danuta Spychalska
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Dialogi: Andrzej Mularczyk
Zdjęcia: Stanisław Moszuk
Operator kamery: Jerzy Rękas
Współpraca operatorska: Stefan Kurzyp, Jerzy Pras
Scenografia: Jerzy Śnieżawski
Współpraca scenograficzna: Danuta Węgrzyn, Janusz Dwornik
Dekoracja wnętrz: Leszek Ołdak
Kostiumy: Alicja Wasilewska, Elżbieta Golińska
Muzyka: Jerzy Matula
Dyrygent: Jerzy Matula
Konsultacja muzyczna: Grażyna Niewińska
Dźwięk: Aleksander Gołębiowski, Kazimierz Siczek
Efekty dźwiękowe: Stanisław Hojden
Montaż: Roman Kolski, Anna Tumidajewicz
Charakteryzacja: Jadwiga Raińska, Mirosława Karczmarzak
Opracowanie graficzne: Edward Lutczyn
Kierownictwo produkcji: Zbigniew Tołłoczko
Współpraca produkcyjna: Piotr Figiel, Hanna Majnicz, Zbigniew Grabowski, Irena Ewy
Sekretariat planu: Mirosława Sada
Produkcja: Studio Filmowe (d. Zespół Filmowy) Kadr
Atelier: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Wrocław)
Laboratorium: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Wrocław), Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (Warszawa)
Obsada aktorska: Bożena Dykiel (Jadwiga Kolęda, naczelnik gminy), Jerzy Michotek (Władysław Kolęda, mąż Jadwigi), Maria Gładkowska (Dorota, córka Kolędów), Andrzej Golejewski (Bronek Sikora "Szklarz"), Krzysztof Kowalewski (komendant MO), Ferdynand Matysik (Maleszko, urzędnik gminy), Jadwiga Skupnik (Helena Felczerowa, sąsiadka Kolędów), Zbigniew Buczkowski ("Kalafior", kumpel Bronka), Bolesław Płotnicki (ksiądz proboszcz), Andrzej Bielski, Janusz Hejnowicz (lekarz), Marek Idziński, Ludomir Olszewski, Kazimierz Ostrowicz (petent w urzędzie gminy), Tadeusz Skorulski (taksówkarz), Andrzej Szenajch, Wanda Węsław, Zygmunt Bielawski (aktor w mundurze carskim w telewizyjnej toalecie; nie występuje w czołówce), Henryk Hunko (ksiądz, opiekun grupy seminarzystów; nie występuje w czołówce), Ryszard Jabłoński (chłopak na zabawie mający "walczyć" z Bronkiem; nie występuje w czołówce), Ryszard Kotys (portier w akademiku; nie występuje w czołówce), Marlena Milwiw (pracownica biura matrymonialnego; nie występuje w napisach)

www.filmpolski.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook