Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Gala sportowa

25 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku odbyła się Gala Sportowa.


Głównym punktem uroczystości będzie uhonorowanie laureatów nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za osiągnięcia w 2005 roku. Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
- najlepszy sportowiec:  Michał Łogosz i Robert Mateusiak (SKB Litpol-Malow Suwałki, badminton).
- najlepszy młody sportowiec: Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów, kajakarstwo)
- najlepszy sportowiec niepełnosprawny: Marta Zabielska (Start Białystok, pływanie),
- najlepszy trener: Przemysław Zabawski (Podlasie Białystok, lekkoatletyka),
- za całokształt działalności: Jan Zalewski (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Białystok, znany działacz lekkoatletyczny).


Na zdjęciu laureaci nagród marszałka: Od lewej Edyta Dzieniszewska, Robert Mateusiak, Marta Zabielska, wicemarszałek Jan Kamiński, Jan Zalewski, Przemysław Zabawski

Kandydatów do nagród Marszałka typowała Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska sportowego i mediów województwa podlaskiego. Ostateczną decyzję o przyznaniu nagród podjął Zarząd Województwa Podlaskiego.

- Uhonorowaliśmy tych, którzy obecnie odnoszą największe sukcesy w sporcie w naszym regionie. Zarząd Województwa Podlaskiego docenia i z satysfakcją zauważa sukcesy naszych sportowców. Jest to doskonała okazja do promocji naszego regionu - powiedział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Jan Kamiński, nazdorujący z ramienia Zarządu sprawy kultury fizycznej i sportu.


Robert Mateusiak w imieniu własnym i nieobecnego partnera  z badmintonowego deblowego duetu - Michała Łogosza, odbiera nagrodę z rąk wicemarszałka Jana Kamińskiego.

Oto wypowiedzi laureatów nagród Marszałka Województwa Podlaskiego:

Robert Mateusiak - Jestem na uroczystości bez mojego partnera deblowego, Michała Łogosza, który przechodzi niegroźny na szczęście drobny zabieg zdrowotny. Cieszę się, że zostalismy docenieni przez samorządowe władze wojewódzkie. Dodatkowym "smaczkiem" jest fakt, że nareszcie byliśmy lepsi w którymś z rankingów od naszych kolegów z kadry olimpijskiej: kajakarzy Sparty Augustów: Adama Wysockiego i Marka Twardowskiego. Często to oni "zabierali nam sprzed nosa" róznego rodzaju nagrody i wyróżnienia, tym razem razem udało się nam zrewanżować im.

Edyta Dzieniszewska - To bardzo przyjemne, jeżeli sportowiec jest zauważany przez władze województwa. W ten sposób przekonuję się, że swoje sukcesy osiągam nie tylko dla siebie samej, ale także dla regionu, który reprezentuję. Moim marzeniem sportowym jest start na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku w Pekinie.

Przemysław Zabawski - To duża satysfakcja być docenionym jako najlepszy trener w województwie. Jest to dla mnie ważne wyróżnienie, które jest wyzwaniem i motywacją do dalszej efektywnej pracy. Chciałbym, aby moi podopieczni, sięgali po kolejne trofea w Mistrzostwach Polski juniorów.

Marta Zabielska - Bardzo cieszę się z nagrody. Jest mi miło, że moje osiągnięcia zostały docenione przez Kapitułę sportową i władze województwa. Moim celem sportowym jest zdobywanie dalszych medali w Mistrzostwach Polski oraz ustanawianie kolejnych rekordów kraju.

Jan Zalewski - Swoją nagrodę traktuję jako zbiorowe wyróżnienie dla tych wszystkich, którzy współpracują ze mną w różnych instytucjach - zarówno w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, czy też w Podlaskiej Federacji Sportu, jak też w Klubie Sportowym Podlasie Białystok.

W trakcie Gali ogłoszone zostały również wyniki plebiscytu portalu internetowego „Wrota Podlasia” na najlepszych w poszczególnych kategoriach. Oto rozstrzygnięcia plebiscytu:
- najlepszy sportowiec:  Krystyna Zabawska (Podlasie Białystok, lekka atletyka),
- najlepszy młody sportowiec: Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok, lekka atletyka
- najlepszy sportowiec niepełnosprawny: Marta Zabielska (Start Białystok, pływanie),
- najlepszy trener: Władysław Kierdelewicz (Podlasie Białystok, zapasy),
- za całokształt działalności: Leszek Zega (Prezes Podlaskiego Związku Szachowego).

Najlepszej, według internautów, sportsmenki regionu Krystyny Zabawskiej ze względów zawodowych nie było akurat na uroczystości, lecz godnie reprezentował ja mąż i trener - Przemysław Zabawski.

- Krystyna przygotowuje sie do pierwszych startów na otwartym sezonie. Naszym najważniejszym celem jest w tym roku start w Mistrzostwach Europy. Minimum na te zawody chcemy uzyskać już w początkowej części sezonu, aby później spokojnie przygotowywać się do startu w Mistrzostwach - stwierdził P. Zabawski.

Ważnym fragmentem Gali było uroczyste wręczenie przyznanych po raz pierwszy w historii sportowych stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego.

- To sportowa przyszłość naszego regionu. Liczymy, że wkrótce i oni będą sięgać po sukcesy na międzynarodowej i krajowej arenie, jak ich starsi koledzy, uhonorowani dziś nagrodami Marszałka - powiedział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Jan Kamiński.


Stypendyście sportowi Marszałak Województwa Podlaskiego, lub ich przedstawiciele.

Stypenia sportowe Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali:
Paweł Skowroński, Michał Mróz (obaj Cresovia Białystok, kajkarstwo), Tatiana Myszkiewicz (UKS Kaliber Białystok, strzelectwo sportowe), Tadeusz Hyży (UKS 19 Białystok, lekka atletyka), Damian Rzepkowski-Mateusz Anuszkiewicz (UKŻ Grot Suwałki), Anna Ciwoniuk (UKS 13 Białystok, szermierka), Patrycja Maliszewska, Karolina Regucka, Dariusz Kulesza (wszyscy Juvenia Białystok, short-track), Renata Klekotko (Sparta Augustów, kajakarstwo), Artur Zaczek (Narew Łomża, lekka atletyka), Anna Kaczyńska (Białostocki Klub Karate Kyokushinkai "Kanku"), Kamila Stepaniuk, Malwina Sobierajska, Paulina Siemieniako, Karol Sienkiewicz (wszyscy Podlasie Białystok, lekka atletyka), Łukasz Sławiński (Cristal Białystok, boks), Katarzyna Pułkośnik (Narew Łapy, judo), Maciej Hasiec (Podlasie Białystok,  zapasy), Tomasz Warakomski (Hańcza Suwałki, szachy), Ewa Jarocka (UKS Hubal Białystok, badminton).

- Ufundowanie stypendiów sportowych Marszałka Województwa Podlaskiego, to bardzo cenna inicjatywa. To dowód, że samorząd naszego regionu stara się jak może pomagać młodym utalentowanym zawodnikom z województwa podlaskiego. W ten sposób dany sportowiec widzi, ze może swoją przyszłość związać właśnie z naszym województwem, że nie musi wyjeżdżać do innych klubów w Polsce, aby tam dalej kontynuować swoją karierę - stwierdził Jan Zalewski, działacz który zna sportowe realia "od podszewki".

Sympatycznym akordem Gali było również wręcznie nagród dla zdobywców miejsc: 1-3 w prowadzonym na „Wrotach Podlasia” Konkursie Wiedzy Sportowej. Jak się okazało zwycięzców było dwóch, gdyż ex-aequo z taka samą ilością 16 pkt. wygrali Leszek Zega i Mariusz Dziemieńczuk, którzy tylko o 2 pkt. wyprzedzili Włodzimierza Surowca.

- Pytania nie były dla mnie aż tak bardzo trudno, lecz najtrudniejsze było to, aby w jak najszybszym czasie udzielić odpowiedzi, gdyż od tego zależała ilość punktów zdobytych w Konkursie - stwierdził L. Zega (na zdjęciu powyżej).

Bardzo sympatycznym akcentem Gali były pokazy umiejętności zawodników Białostockiego Klubu Karate Kyokushinkai "Kanku". Pod okiem trener - Michała Puczko (stopień mistrzowski - II dan ), jego podopieczni, z których najmłodsza osoba liczyła sobie zaledwie 7 lat, zaprezentowali podstawowe techniki w karate kyokushinkai. Widzowie ujrzeli więc ćwiczenia kata (pokazy techniki), jak i tzw. kumite (walka zawodników).

Najbardziej zaś efektownym elementem pokazu było rozstrzaskanie gołą ręką stosu dachówek przez trenera Michała Puczko (na zdjęciu poniżej)
.


Uczestników Gali - sportowców, trenerów i działaczy oklaskiwali zgromadzeni gości, wśród których byli m.in: Zbigniew Krzywicki - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Jan Syczewski - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Leszek Lewoc - Prezes Podlaskiej Federacji Sportu oraz będący gospodarzem uroczystości Wicemarszałek Jan Kamiński.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook