Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Podlaskie skarby natury

27 czerwca w Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego odbyło się otwarcie wystawy Wiktora Wołkowa zatytułowanej „Podlaskie skarby natury”.

                 

Oryginalne fotogramy artysty stanowiły podstawę prezentacji "Czas na Podlaskie” w Parlamencie Europejskim w Brukseli na początku czerwca bieżącego roku. Wystawę otworzyli: Marszałek Województwa Podlaskiego – Janusz Krzyżewski oraz autor prac Wiktor Wołkow.

Prezentacja do pobrania

To 7. już wystawa w Galerii Samorządowej, w której przy okazji różnego rodzaju spotkań odbywających się w sali konferencyjnej, prezentowane są  prace głównie fotograficzne  autorów związanych z naszym regionem i samorządem województwa. Bohaterem siódmego wernisażu w galerii jest WIKTOR WOŁKOW. To artysta fotografik najbardziej wierny „Podlaskim Skarbom natury”. Fotografuje tylko region podlaski.


            

- Na wystawę wybrałem 50 zdjęć, które moim zdaniem najlepiej oddają niepowtarzalny urok naszego regionu. Są to zdjęcia w bardzo dużym rozmiarze, zostały one poddane specjalnej obróbce plastycznej przez profesora Andrzej Dworakowskiego - powiedział zebranym W. Wołkow.

                 
Z prawej na fot. marszałek Janusz Krzyżewski, obok Wiktor Wołkow

- Zdjęcia, które dzisiaj oglądamy cieszyły się dużym zainteresowaniem w Brukseli. Tym większe więc uznanie mam dla talentu naszego mistrza fotografii - stwierdził Marszałek Krzyżewski.

***
Sylwetka Wiktora Wołkowa:

Urodzony 4 kwietnia 1942 r. w Białymstoku. Od 1973 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych przyniósł mu ponad 100 nagród i wyróżnień. Wiktor Wołkow mieszka w Supraślu. Od lat współpracuje z samorządem województwa.

To właśnie Wołkow wynalazł Taplary - wioskę, która "zagrała" w ekranizacji "Konopielki" Edwarda Redlińskiego.   

Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych , m.in.: "Flora i fauna Białostocczyzny" ( 1970 ), "Gawrony "(1970), "Ptak" (1974), "Bocian" -(1976), "Taki pejzaż ( 1976 ), " Biebrza" (1977), "Potrawka z zająca" (1981), "Pejzaż czarno-biały północno-wschodni" (1983), "Moje loty" - (1995).
Album autorski: "Wołkow" (1983), "Rok 1963" (1993), "Kraina zielona" (1996), "Biebrza" (1997).

***

Wystawa „Podlaskie skarby natury” dodatkowo wzbogacona została okazami zwierząt z Białowieskiego Parku Narodowego ( wilk + 2 rysie). Pomysłodawcą zaprezentowania fotogramów na 5 drewnianych konstrukcjach – nawiązujących do podlaskich płotów – jest prof. Andrzej Dworakowski, który zaaranżował wystawę w Parlamencie Europejskim. Był tam jeszcze obraz Leona Tarasewicza oraz okaz żubra. Mamy nadzieję, że wszystkie elementy tej wystawy pokażemy podczas URODZIN WOJEWÓDZTWA w Sejnach. Otwarcie wystawa Wiktora Wołkowa  odbędzie się 26 sierpnia w sobotę w Klasztorze Dominikańskim. Już dziś zapraszamy Państwa na ostatni weekend do Sejn. 493 Urodziny Województwa  obchodzić będziemy wraz z 443 rocznicą powstania Sejn.

          

Wystawa fotografii Wiktora Wołkowa będzie czynna w Galerii Samorządowej w foyer sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego do 20 sierpnia w dni powszednie w godzinach pracy Urzędu (poniedziałek 8-16; wtorek-piątek 7.30-15.30).

Szczegółowe informacje Departament Informacji i Promocji, tel. 74-97-453.

 

 

facebook