Dodana: 4 listopad 2005 09:04

Zmodyfikowana: 4 listopad 2005 09:04

„9 May - Europe Day” Initiative

17 października w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli odbyła się konferencja  dotycząca organizacji  i  obchodów „9 Maja - Dnia Europy” w roku 2006.  

„9 Maja - Dniem Europy”- pod tym hasłem 17 października odbyła się konferencja, w której udział  wzięli  przedstawiciele wszystkich  biur regionalnych mających siedzibę w Brukseli.

Był to czas  dyskusji, wymiany doświadczeń i uwag przez wszystkie regiony zaangażowane  w w/w projekt. W trakcie spotkania został przedstawiony raport z drugiej edycji programu, która miała  miejsce w maju bieżącego roku. W tym roku w projekcie wzięły udział 4 państwa, w tym Polska (województwo warmińsko-mazurskie);w sumie 150 szkół , 100 000 studentów i 25 organizacji pozarządowych.
Spotkaniu towarzyszyła również multimedialna prezentacja projektu  zatytułowana-. „9 May in 2005& the new Initiative in 2006”
Jak podkreślili organizatorzy konferencji, chyba niewielu młodych ludzi w Europie wie, że to 9 maja 1950 r. uczyniono pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy dziś pod  nazwą Unii Europejskiej. Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali jako "pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej". Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.
Tak więc wszystko rozpoczęło się tego dnia. To właśnie dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

Od lewej : przdstawiciele Komisji Europejskiej Mr.Francesco de Angelis  i Mr. Philippe Loop z EuropeAid Co-operation Office

Idea obchodów „Dnia 9 Maja” zrodziła się po to, by zainicjować dialog pomiędzy społecznością urzędniczą instytucji unijnych a młodymi ludźmi, przede wszystkim uczniami szkół europejskich. Regiony Europy są uczestnikami i promotorami tej inicjatywy. Fakt, że goszczą w lokalnych szkołach komisarzy unijnych, osobistości ściśle związane z UE, propagujące wśród młodzieży aspekty polityki europejskiej- prowadzi do rozwoju współpracy, pozwala nawiązać dialog z Unią Europejską- tak określił inicjatywę obchodów „Dnia 9 Maja” przedstawiciel Komisji Europejskiej Pan Francesco de Angelis z EuropeAid Co-operation Office, otwierając konferencję. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, biorącym  do tej pory  udział w inicjatywie obchodów „Dnia 9 Maja” oraz wyraził nadzieję, że pozostałe regiony z entuzjazmem przyjmą u siebie tą inicjatywę w nadchodzącym  roku.
Philippe Loop w imieniu EuropeAid Co-operation przedstawił rodzaj pomocy i wsparcia jakie mogą zostać udzielone szkołom uczestniczącym w projekcie, a mianowicie:
-materiały promocyjne szerzące wiedzę o Unii, skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich
- spotkania w szkołach z ludźmi ściśle związanymi z instytucjami unijnymi, komisarzami, eurodeputowanymi itp.( pokrycie kosztów pobytu przedstawicieli unijnych w  poszczególnych regionach )
|-kontakt z organizacjami pozarządowymi.
Na te działania jest już przeznaczony budżet w wysokości 10 mln euro.
Projekt jest podzielony na poszczególne etapy:

  1. rejestracja szkoły w projekcie
  2. zainteresowane szkoły otrzymują materiały informacyjne, promocyjne, szerzące wiedzę o UE
  3. dyskusja i spotkania w szkołach
  4. przygotowania konkursów, wystaw ,esejów, prezentacji tanecznych i teatralnych, multimedialnych przez szkoły -hasło przewodnie -  „Unia Europejska służy swoim obywatelom. Powinni oni czuć się swobodnie w swoim wspólnym "europejskim domu", zachowując przy tym charakterystyczne dla siebie wartości, własne obyczaje i język”.
  5. oficjalna ceremonia i uroczystości związane z obchodami Dnia Europy
  6. sprawozdanie końcowe

Konferencji  towarzyszyło otwarcie wystawy o tematyce unijnej, której autorami były dzieci uczęszczające do szkół podstawowych  biorących udział w w/w inicjatywie.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook