Dodana: 30 marzec 2006 07:04

Zmodyfikowana: 30 marzec 2006 07:04

Podlasie modli się za Ojca Świętego

Msze święte, marsze, modlitwy nocne czuwania w całym regionie. Mieszkańcy Podlasia mogą wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych.

W Białymstoku księga kodolencyjna wyłożona jest w Kurii Arcybiskupiej. W Łomży w Ratuszu. W Suwałkach księgi kondolencyjne wyłożono w Wyższej Szkole Suwalsko - Mazurskiej im. Jana Pawła II oraz w sali ślubów Urzędu Miejskiego. Księgi Kondolencyjne wyłożono także: w Urzędzie Miasta w Siemiatyczach, a także w Wysokiem Mazowieckiem.

W Białymstoku tysiące młodych ludzi przeszły we wtorkowy wieczór, 5 kwietnia, ze świecami od kościoła Św. Rocha pod pomnik Papieża przy katedrze w marszu milczenia. Marsz nie miał żadnego organizatora, młodzi ludzie zorganizowali się sami poprzez sms-y i Internet. Uroczystość rozpoczęła się od odmówienia w intencji Ojca Świętego koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie pożegnania Papieża gromkimi brawami na wzór Włochów (oklaski są tam wyrazem najwyższego szacunku). Młodzież szła w milczeniu i skupieniu. Z idącymi w marszu solidaryzowali się mieszkańcy okolicznych budynków - stali na balkonach i w oknach z zapalonymi świecami i papieskimi flagami. Pod katedrą młodzież wzięła udział we mszy świętej i pozostawiła pod pomnikiem papieża "morze" kwiatów i zapalonych świec.

Białystok
W piątek białostoczanie będą mogli na telebimie obejrzeć transmisję z uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego. Ekran ma być wystawiony przed Katedrą.
6 kwietnia w Białymstoku setki młodych ludzi uczestniczą we mszach świętych za papieża Jana Pawła II. Takie Msze odbywają się zarówno w kościele Świętego Rocha, jak też w Katedrze.

Wasilków
6 kwietnia odbędzie się kolejny marsz pamięci o Ojcu Świętym. Tym razem rozpocznie się o 20:30 spod kościoła Matki Miłosierdzia w Wasilkowie (tzw. nowy kościół) do Sanktuarium w Świętej Wodzie, gdzie zostanie odprawiony Apel Jasnogórski.

Białystok
7 kwietnia o godz. 19.00 rozpocznie się msza święta w kościele św. Ojca Pio przy ulicy Mickiewicza. O 20.00 rozpocznie się przemarsz ze świecami z kościoła świętego Ojca Pio pod ołtarz papieski na Krywlanach. O 21.00 rozpocznie się Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne na Krywlanach, o 21:37 - modlitwa Anioł Pański w intencji Ojca Świętego na Krywlanach.
Również 7 kwietnia o godz. 21.00 w kościele świętego Rocha rozpoczną się żałobne nieszpory i Msza święta za duszę Jana Pawła II. Po mszy rozpocznie się całonocne czuwanie.

Z poczty e-mailowej:
W czwartek ustawiamy znicze na długości wszystkich ulic Jana Pawła II w Polsce. Zaczynamy o 21.00 i trwamy razem do 21.37. Przekaż tą wiadomość dalej, do jak największej ilości dobrych osób.

Łomża
7 kwietnia rozpoczynają się główne uroczystości pogrzebowe Papieża w Łomży. Od godz. 20.00 do 21.37 trwać będzie czuwanie młodzieży przy ołtarzu papieskim. W piątek o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa przy ołtarzu papieskim. Po niej i po nabożeństwie światła - uczestnicy przejdą w marszu ze świecami do Łomżyńskiej Katedry przed ołtarz Matki Bożej Pięknej Miłości, którą Jan Paweł II koronował. Tam odbędzie się Apel Jasnogórski, który zakończy się dokładnie o godzinie 21.37.
Do czasu pogrzebu Ojca Świętego w Łomży nie będzie odgrywany hejnał miasta, który do tej pory rozbrzmiewał codziennie w samo południe.

Augustów
6 kwietnia  uczniowie szkół średnich w Augustowie zbiorą się na mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. 7 kwietnia natomiast udadzą się na pielgrzymkę do Sanktuarium w Studzienicznej.

Suwałki
W Suwałkach młodzież uczestniczy w mszach świętych organizowanych na ich prośbę. Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 uczestniczą w Mszy świętej, po której 40-osobowa delegacja szkoły pojedzie do Studzienicznej, by tam, w miejscu, które w 1999 roku odwiedził Ojciec Świety oddać mu hołd i zapalić znicze.
6 kwietnia w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra o 18.00 zostanie odprawiona msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Po mszy św. będzie modlitewne czuwanie w konkatedrze, a o 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski. Miejskie nabożeństwo w intencji Jana Pawła II odbędzie się o godz. 21.37 w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.
W Suwałkach telebim, na którym w piątek można będzie oglądać transmisję z uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego zostanie ustawiony w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.

Wysokie Mazowieckie
W Wysokiem Mazowieckiem 6 kwietnia o godz. 11.30 młodzież uczestniczyła w szkolnej Mszy świętej. Również jutro o 13.00 na mszy św. za Jana Pawła II spotyka się młodzież ze szkół średnich.

Sokółka
6 kwietnia w Sokółce o godz. 18.00 w kościele św. Antoniego odprawiona zostanie Msza święta z udziałem władz miasta i pocztów sztandarowych.

Dąbrowa Białostocka
7 kwietnia godz. o 9.30 w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej odbędzie się uroczysty apel ku czci Jana Pawła II. Także jutro o 21.37 na placu przy kościele św. Stanisława organizowane jest spotkanie, w trakcie którego utworzony zostanie krąg ludzi trzymających się za ręce.

Siemiatycze
Msza święta w intencji papieża odbędzie się także w Siemiatyczach 7 kwietnia o 17.00 na placu przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bielsk Podlaski
W Bielsku Podlaskim7 kwietnia na Placu Ratuszowym o 18.00 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojca świętego.

Wigry
W zabytkowym klasztorze pokamedulskim nad jeziorem Wigry, gdzie Papież odpoczywał podczas pielgrzymki w 1999 roku, codziennie o 7:30 odbywają się uroczyste Msze święte. Także w sobotę i niedzielę.

Drohiczyn
Wierni całej Diecezji Drohiczyńskiej biorą udział w żalu i modlitwach całego Kościoła po śmierci Jana Pawła II. Biskup Antoni Dydycz apeluje do wiernych, by we wszystkich parafiach od dnia śmierci aż do dnia pogrzebu panowała atmosfera modlitwy, powagi i refleksji. Módlmy się razem w domach rodzinnych, odmawiając wspólny Różaniec. W kościołach zaś każdego dnia niech będą sprawowane Msze święte, z jutrznią lub nieszporami żałobnymi. Niech daje się słyszeć szept Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca - napisał w liście do wiernych biskup Antoni Dydycz.
W konkatedrze drohiczyńskiej i obu bazylikach codziennie są sprawowane uroczyste Msze święte w intencji Jana Pawła II. W drohiczyńskiej katedrze każdego dnia aż do chwili pogrzebu - o 18.00 będzie odprawiane uroczyste nabożeństwo w duchowej łączności z Ojcem Świętym. W kościołach o żałobie będą przypominać dzwony. Każdego dnia aż do czasu pogrzebu będą bić o godzinie 21.37.

Radio Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook