Dodana: 7 kwiecień 2011 11:56

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2011 11:56

Wykład "Tradycja wokalna dwóch brzegów Narwi - pieśni ze wsi Soce i Kożyno"

Kolejne spotkanie z "Rokiem Obrzędowym" w białostockim Ratuszu. Tę odsłonę cyklu poprowadzi Julita Charytoniuk, pracownik Białostockiego Muzeum Wsi i stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego. Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszamy 7 kwietnia o godz. 17.00 do siedziby głównej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.  

Głównym wątkiem wykładu będzie kultura muzyczna (ze wskazaniem na wokalną) wsi Soce oraz Kożyno, położonych w pobliżu rzeki Narew, na obszarze południowej Białostocczyzny. Mimo niewielkiej odległości pomiędzy wsiami, stan obecnie kultywowanej tradycji śpiewaczej jest zindywidualizowany, podobnie jak pamiętany i śpiewany repertuar.

- Ponieważ stan badań nad kulturą muzyczną  analizowanego mikroregionu jest niewystarczający, będę przedstawiać głównie własne wnioski wyciągnięte z analizy zgromadzonego uprzednio materiału (badania etnomuzykologiczne prowadzone w latach 2008-2011).W skrócie omówię determinanty historyczno-geograficzne, mające wpływ na kształt zachowanej kultury wokalnej. Przywołam tutaj fakty historyczne, dotyczące osadnictwa na Białostocczyźnie, sięgające XIII wieku, determinujące gwarę, jaką posługują się jej mieszkańcy. Pokrótce przedstawię sylwetki wykonawczyń. Omówię i porównam repertuar pieśniowy mieszkanek wsi Soce i Kożyno. Skupię się tu zarówno na cechach muzycznych pieśni, jak i manierze wykonawczej śpiewaczek. - wyjaśnia Julita Charytoniuk. - Zasygnalizuję również, w jaki sposób śpiew funkcjonuje i ewentualnie integruje zamieszkałą na omawianych wsiach ludność. Poza tym przedstawię, czy i jak współcześnie następuje utrwalanie pieśni i obrzędów.

Można będzie usłyszeć nadnarwiańskie pieśni na żywo - w wykonaniu grupy śpiewaczej pod tajemniczą nazwą Południce.

Materiały od Organizatorów

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook