Dodana: 24 lipiec 2017 20:38

Zmodyfikowana: 24 lipiec 2017 21:38

Więcej pieniędzy i zmiana organizacji opieki - w Choroszczy dyskutowano o sytuacji szpitali psychiatrycznych

Finansowanie szpitali, zmiany w organizacji opieki nad pacjentem psychiatrycznym, problemy kadrowe – o tym jak poprawić sytuację szpitali psychiatrycznych, zwłaszcza na ścianie wschodniej, dyskutowano w poniedziałek (24.07) podczas konferencji zorganizowanej przez SPP ZOZ im. dr St Deresza w Choroszczy . W spotkaniu z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Sejmu, Ministerstwa Zdrowia i NFZ uczestniczyli dyrektorzy szpitali psychiatrycznych z województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Ilustracja do artykułu P1200504.jpg


-  Sytuacja szpitali psychiatrycznych jest trudna. Składa się na to system świadczeń zdrowotnych, problemy kadrowe i organizacyjne. Celem naszych rozmów jest wypracowanie jak najlepszych rozwiązań tej sytuacji  - mówił podczas, zorganizowanego po konferencji,  spotkania z dziennikarzami Marszałek Województwa Podlaskiego  Jerzy Leszczyński –  Konieczne jest  zwiększenie środków finansowych, a także racjonalne ich wydatkowanie.

 

Jak podkreślał dyrektor NFZ Andrzej Jacyna psychiatria jest dziedziną przez ostanie lata szczególnie zaniedbaną
- Staramy się to zmienić. Taką pierwszą decyzja jest podniesienie wartości umów – od pierwszego lipca o 2 %,  od października kolejne 2 %  - oczyli o 4% wzrośnie wycena świadczeń również w dziedzinie psychiatrii . To powinno złagodzić rosnące koszty w ochronie zdrowie.
Jak zaznaczył  dyrektor NFZ od  sześciu  lat nie było regulacji w wycenie w polskiej służbie zdrowia.
Kolejnym krokiem do poprawy sytuacji w opiece psychiatrycznej ma być zmiana w ustawie o pilotażu w ochronie zdrowia. Zmiany mają zostać wprowadzone na przełomie września i października. Pozwoli to na uruchomienie Centrów Zdrowia Psychicznego .  W województwie podlaskim mogłyby powstać cztery takie ośrodki  – w Choroszczy, Łomży, Suwałkach i Hajnówce. W całej Polsce do programu może przystąpić ponad 50 placówek .
- Ta forma opieki nad pacjentem psychiatrycznym polega na tym, że ośrodek prowadzący takie centrum ( najczęściej jest to szpital z oddziałem stacjonarnym , chociaż niekoniecznie) odpowiada za rozdział  środków finansowych na wszystkie cztery zakresy świadczeń realizowanych w psychiatrii – koordynację opieki nad pacjentem od pobytu w szpitalu  po opiekę domową. Jednostka koordynująca Centrum będzie też mogła lepiej wykorzystać kadrę pracowniczą. – wyjaśniał Andrzej Jacyna

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk  zwrócił uwagę, że jednym z poważnych problemów opieki psychiatrycznej jest właśnie zabezpieczenie kadr.  
- Niezależnie w jakiej konstrukcji system opieki psychiatrycznej będzie funkcjonował, musi być personel o odpowiednich kompetencjach i  właściwie opłacany. Samorząd województwa, jako organ zarządzający może  wspierać działania inwestycje, natomiast nie możemy w jakikolwiek sposób wspierać kwestii osobowych.
Marszałek Dyjuk zaznaczył, że  brak specjalistów w województwie podlaskim powoduje m.in. problemy w obszarze opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą.  
- To niesie za sobą zagrożenie takie jak ograniczanie działalności szpitali, zmniejszanie ilości łóżek. Owszem, możemy zamykać niektóre oddziały, ale chyba nie tędy droga, bo łatwo jest coś zburzyć, ale bardzo trudno odbudować. Jako samorząd jesteśmy zobowiązani zapobiegać takiej krytycznej sytuacji.  

Obecny na spotkaniu prasowym, gospodarz konferencji dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz przychylnie wypowiadał się na temat powoływania Centrów Zdrowia Psychicznego
- To daje odciążenie dla szpitala. Moglibyśmy więcej pacjentów leczyć w środowisku np. uzależnienia, natomiast do szpitali trafiałyby tylko osoby z chorobami psychicznymi.
Dyrektor Goździkiewicz odniósł się też do wzrostu wyceny świadczeń.
- To cały czas mało. Po październikowej podwyżce będziemy otrzymywać od NFZ na jednego pacjenta 159 zł, tymczasem jedna doba utrzymania pacjenta kosztuje 212 zł i to jest to minimum poniżej którego nie możemy zejść, które wymaga od nas płatnik.Ta kwota obejmuje koszty pobytu, wyżywienia, leków i terapii.

Tomasz Goździkiewicz dodał, że bez zmian w systemie finansowania, sytuacja finansowa szpitala się będzie się pogarszać.

W spotkaniu z dyrektorami szpitali psychiatrycznych województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego uczestniczyli Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Bogdan Dyjuk, Poseł na Sejm RP , członkini sejmowej komisji zdrowia Bernardeta Krynicka, Z-ca Dyrektora dep. Zdrowia Publicznego w MZ Dariusz Poznański, p.o.  dyrektor NFZ Andrzej Jacyna i dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Bogdan Olesiński.
Gospodarzem spotkania był dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz

 

 

Czytaj też : Szpitale w sieci i poza nią – odwołania i protesty placówek z województwa podlaskiego

 

ak
video:Bogdan Bednarek 

 

facebook